Opieka nad niemowlęciem może przysparzać młodym rodzicom wielu trudności i być powodem do różnorodnych obaw. Jedna z nich z pewnością wiąże się z karmieniem. Jak sprawić, by dziecko było zdrowe i najedzone? Czym jest karmienie mieszane i kiedy powinno się je wprowadzić? Przeczytajcie.
Butelka czy pierś?
Powszechnie wiadomo, że najzdrowsze i najkorzystniejsze zarówno dla dziecka, jak i mamy jest karmienie piersią. Lekarze pediatrzy oraz specjaliści ze Światowej Organizacji Zdrowia zalecają, by kobiece mleko stanowiło jedyny składnik diety niemowlęcia aż do ukończenia przez nie pierwszego półrocza życia, a następnie kontynuowane zgodnie ze schematem rozszerzania diety. Niestety czasami nie jest to możliwe i konieczne jest znalezienie innego rozwiązania. Jednym z nich jest karmienie mieszane. Polega ono na podawaniu dziecku na przemian mleka mamy oraz mieszanki modyfikowanej.
Kiedy konieczne jest karmienie mieszane?
Najczęściej kobiety decydują się na karmienie mieszane w sytuacji, gdy posiadają zbyt mało pokarmu, by niemowlę mogło się najeść lub mają chwilowe problemy z laktacją, nie chcą jednak rezygnować z karmienia piersią. Inną przyczyną może być powrót mamy do pracy albo rozpoczęcie przygody ze żłobkiem. Wtedy rano, wieczorem i w nocy dziecko posila się z piersi, natomiast w ciągu dnia otrzymuje mleko modyfikowane. W zależności od wieku może być ono podawane w butelce lub, jeśli dziecko jest starsze, np. mieszane w miseczce z kaszką. W drugim przypadku najczęściej łączy się to z rozszerzaniem diety o pokarmy stałe.
Jak właściwie wprowadzić karmienie mieszane?
Decyzja ta powinna być dokładnie przemyślana, warto więc odpowiednio wcześnie rozważyć wszystkie argumenty za i przeciw. Przede wszystkim należy wziąć pod uwagę, że podawanie niemowlęciu mleka modyfikowanego i rzadsze karmienia piersią mogą spowodować jeszcze większe problemy z laktacją (w takiej sytuacji zaleca się korzystanie z laktatora). Dzieci również różnie reagują na nagłą zmianę sposobu podawania pokarmu – jedne chętnie piją z butelki, inne na początku się przeciw temu buntują. Zdarza się, że niemowlęta po rozpoczęciu karmienia butelką nie chcą już ssać piersi, ponieważ czynność ta wymaga od nich więcej wysiłku. Z tego względu warto przeznaczyć na wprowadzenie karmienia mieszanego więcej czasu i robić to stopniowo.
Decyzję o rozpoczęciu karmienia mieszanego najlepiej skonsultować z pediatrą, a następnie wybrać najlepsze jakościowo mleko modyfikowane, takie jak np. Humana.