Tzw. ciepłe parapety to element, o który warto zadbać już na etapie budowy domu, remontu mieszkania lub wymiany okien. Mają one ogromny wpływ na utrzymanie ciepła w domu. Ich montaż można bez problemu przeprowadzić samodzielnie. W jaki sposób? Podpowiadamy.
Czym są ciepłe parapety?
Dla niektórych nazwa ta może brzmieć nieco tajemniczo, jednak kryją się pod nią profile podokienne, których zadaniem jest zapewnienie maksymalnej izolacji oraz zapobiegnięcie utracie ciepła. Są one zazwyczaj wykonane z tworzywa XPS, czyli twardego polistyrenu ekstrudowanego. W sklepach można także spotkać modele z EPS, czyli rodzaju twardego styropianu. Dlaczego warto zadbać o zamontowanie ciepłego parapetu w swoim domu?
Ciepłe parapety mają ogromny wpływ na warunki termiczne panujące wewnątrz mieszkania. Eliminują one problem przedmuchów, a także przenikania wody, co przekłada się bezpośrednio na poprawę szczelności okien. O montażu profili podokiennych warto pomyśleć już na etapie budowy domu, remontu mieszkania lub wymiany okien. Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej na temat ciepłego montażu okien, sprawdź frazę okna ciepły montaż.
Ciepły parapet – montaż
Montaż ciepłych parapetów należy rozpocząć od przyklejenia kształtów. Umieszcza się je na wypoziomowanym i wyprofilowanym otworze okiennym. W tym celu należy użyć kleju do styropianu, a następnie uzupełnić go nierozprężoną piankom lub silikonem. Po wyschnięciu przychodzi czas na nałożenie ramy okiennej na przyklejony profil. Należy to zrobić bardzo dokładnie, aby elementy zazębiły się ze sobą, a następnie ponownie sprawdzić poziom.
Warto wiedzieć, że profile podokienne można także przykleić do podłoża. W tym celu należy zastosować nierozprężoną piankę pistoletową przystosowaną do przyklejania płyt styropianowych. Co ważne – pianę należy rozprowadzić w gęsty sposób tak, aby po przyklejeniu profilu nie było przestrzeni pomiędzy nim a podłożem. Szczególną uwagę należy na to zwrócić w przypadku stref pod pionowymi elementami okna, czyli słupkiem i ramą.