Objawy łupieżu pstrego

lupiez pstry

Łupież pstry jest zakaźną chorobą skóry. Przyczyną patologicznych zmian na jej powierzchni jest zakażenie grzybem z rodzaju Malassezia. Grzyby te naturalnie bytują na powierzchni skóry osób zdrowych. Są częścią fizjologicznej flory człowieka, niestety na skutek różnych przyczyn np. obniżenia odporności czy wzmożonego łojotoku skóry mogą się rozprzestrzenić i w konsekwencji dawać przykre objawy. Łupieżu pstrego nie należy mylić z innymi chorobami o podobnej nazwie np. z łupieżem, z łupieżem różowym czy łupieżem Gilberta.

Przyczyny i objawy łupieżu pstrego różnią się od objawów wymienionych powyżej chorób. Jakie są objawy łupieżu pstrego? Co powinno wzbudzić mój niepokój? Pierwszym objawem jest zwykle obserwowanie na powierzchni skóry niewielkich patologicznych zmian. Zmiany charakterystyczne dla łupieżu pstrego początkowo są niewielkie, z czasem rozrastają się.

Zobacz też: Jakie są pierwsze objawy łupieżu pstrego?

Jak wygląda łupież pstry?

Plamki mogą przybierać różny kolor, zwykle są blado-brązowe, żółtawe, ciemniejsze od naturalnego koloru reszty skóry. Miejsca w których występują zmiany wywołane infekcją grzybiczą – malassezia nie opalają się. Pozostają białe, ponieważ grzyby te mają zdolność do produkowania kwasu azelainowego, który jest inhibitorem melanogenezy. Łupież pstry objawy zazwyczaj daje w postaci zmian mających tendencję do łuszczenia się. Obszary zmienionej skóry są szorstkie, suche, widoczne są na ich powierzchni fragmenty złuszczającego się naskórka. Zmianom towarzyszy swędzenie.

Pacjenci chcący uchronić się przed zachorowaniem pytają, jak wygląda łupież pstry w początkowych stadiach i kiedy można zaobserwować u siebie pierwsze objawy. Zwykle pierwsze objawy pacjent zauważa dość wcześnie. Plamki są odgraniczone od powierzchni skóry i dobrze widoczne, jak wcześniej wspomniano towarzyszy im uczucie swędzenia, co szczególnie zwraca uwagę chorego i skłania do obejrzenia fragmentów skóry.

Wizyta lekarska, czy jest koniecznością?

Łupież pstry można spróbować leczyć samodzielnie dzięki produktom przeciwgrzybiczym, które są dostępne, bez recepty, w aptekach. Jednak rekomenduje się by chory w reakcji na objawy łupieżu pstrego odwiedził specjalistę. Doświadczony dermatolog doskonale wie, jak wygląda łupież pstry. Podczas wizyty lekarz przeprowadzi wywiad medyczny pytając między innymi:

  1. Od jak dawna występują objawy łupieżu – należy mniej więcej określić ramy czasowe, tak by specjalista wiedział, czy problem utrzymuje się od dawna, czy jest stanem nagłym, co może wskazywać na inne choroby dermatologiczne czy zakaźne.
  2. Czy występuje swędzenie – jeśli występują również inne odczucia np. pieczenie, ból w zmienionej okolicy lub uczucie “palenia” skóry należy poinformować o tym specjalistę. Swędzenie jest typowe w przebiegu zachorowania.
  3. Czy chory stosował leki – pytanie to ma na celu sprawdzenie, czy zmiany na skórze nie są reakcją na stosowanie we własnym zakresie farmaceutyków, dzięki znajomości substancji czynnych i reakcji skóry na nie możliwe jest również wykluczenie pewnych chorób.

Łupież pstry choroba zakaźna

Pacjenci i osoby pozostające w bliskim otoczeniu osób chorujących na ten rodzaj łupieżu pytają często o kwestie związane z ryzykiem zakażenia w miejscach publicznych i w środowisku domowym. Łupież pstry czy jest zaraźliwy i w jaki sposób można uniknąć zachorowania? Drogą zakażenia najczęściej jest bezpośredni kontakt. Jeśli osoby zdrowe używają osobistych przedmiotów chorego możliwe jest przeniesienie zakażenia na inną osobę. Do zakażenia zwykle dochodzi nie tylko w domu, ale również w miejscach w których przebywa jednocześnie wiele osób. Zwykle nie jesteśmy w stanie tego kontrolować. Pamiętaj o higienie, myciu rąk i nigdy nie korzystaj z przedmiotów osobistych innych ludzi.

Szampony na łupież pstry – zobacz preparaty do głowy w sklepie verdelab.pl

Podsumowanie

lupiez pstry

Podsumowując, w codziennych kontaktach zachowuj ostrożność. Łupież pstry jest chorobą, którą łatwo jest się zarazić. Objawem są zmiany na skórze. Niestety leczenie choroby nie należy do najłatwiejszych, pomimo że w początkowym stadium łupież nie jest wielkim dyskomfortem nieleczona choroba postępuje, trwale zmieniając wygląd skóry na ciele.