Okna dachowe – dlaczego warto je mieć?

okno dachowe

Możliwość stworzenia na poddaszu lub strychu w pełni funkcjonalnego pokoju jest z reguły kuszącą opcją. Pomieszczenia cechuje wtedy nietypowy układ ścian i sufitu, w zależności od ułożenia dachu. Często montuje się w takich wnętrzach okna dachowe, dzięki którym można obserwować piękne widoki i oczywiście zadbać o wentylację. 

Okna dachowe – jakie mają zalety?

Ważną zaletą okien dachowych jest ich spora powierzchnia i ustawienie pod kątem. Dzięki temu na strych lub poddasze może przedostawać się dużo światła słonecznego, co zwiększa jasność wnętrz. Po zastosowaniu takiego rozwiązania z poddasza można korzystać jak z reszty domu. Wiele osób mieszka tam na co dzień lub pracuje.

Okna dachowe można otwierać i myć, choć jest to nieco trudniejsze niż w przypadku zwykłych okien. Uniknąć problemów można poprzez zakup i montaż najbardziej odpowiedniego modelu okna. Stosuje się np. okna uchylne czy uchylno-obrotowe, a także mniej typowe rozwiązania jak lukarny.

Coraz popularniejsze okna dachowe

Popularność okien dachowych rośnie i pozwala ich właścicielom na wydajne wykorzystywanie poddasza. Powodem tego jest łatwiejszy zakup najbardziej odpowiedniego modelu okien. Można obejrzeć dostępne rozwiązania u producenta lub sprzedawcy. Rozbudowaną ofertę udostępnia sklep budujemyonline.pl.

Zakup odpowiednich okien wymaga zastanowienia się, oceny konkretnej sytuacji i dokonania pomiarów, ale sam typ okien można bez problemu kupić w sklepie internetowym. Wybór modelu u producenta pozwala skorzystać z usługi montażu – nie jest to wcale trudne do uzyskania.

Czy okna dachowe mają same zalety?

Miłośnicy klimatycznych poddaszy z pewnością docenią okna dachowe czy to w postaci świetlików, czy klasycznych uchylnych modeli. Jednak rozwiązanie cechują też pewne wady. Takie okna trudniej osłonić, więc trzeba liczyć się z tym, że wnętrze będzie szybciej się nagrzewało. W lecie na poddaszu dużo łatwiej o „cieplarniane” warunki.

Podsumowując, w wielu domach można zaaranżować poddasze jako część mieszkalną. Montaż okien dachowych pomoże uzyskać tam komfortowe oświetlenie do zabawy i pracy.