Osuszanie ścian – jak wygląda?

jak wyglada osuszanie scian po zalaniu

Pojawiająca się na ścianach wilgoć często jest zmorą posiadaczy starych budynków, jednak problem dotyka także właścicieli nowych domów. Przyczyną jej powstawania najczęściej jest uszkodzona lub niewłaściwie wykonana izolacja. Na zawilgoconych powierzchniach może powstawać grzyb. Na czym polega proces osuszania ścian?

Po czym poznać, że należy dokonać osuszania ścian?

Najbardziej oczywistym sygnałem są pojawiające się na powierzchni ściany zacieki.  Zwykle oznacza to, że poziom zawilgocenia jest już stosunkowo wysoki i podczas osuszania trzeba będzie posłużyć się bardziej inwazyjnymi metodami. Inną poważną wskazówką jest zapach stęchlizny w mieszkaniu. O zawilgoceniu informuje też biały osad lub widoczne opuchnięcie tynku. Zalegająca woda może również powodować podnoszenie się paneli oraz listew podłogowych. W przypadku pojawienia się podejrzeń o zwilgocenie ścian należy skonsultować się z firmą oferującą osuszanie ścian w Krakowie..

Osuszanie ścian za pomocą nagrzewania

Istnieją różne metody osuszania ścian oferowane przez Lakus Sp. z o.o.. Wyboru właściwej należy dokonać sugerując się przede wszystkim rodzajem uszkodzenia, które ich dotknęło. W przypadku zawilgocenia jedynie zewnętrznych warstw skuteczne może okazać się nagrzewanie. Polega na podniesieniu temperatury w pomieszczeniu do 35 stopni Celsjusza, by woda mogła odparować. Używa się w tym celu specjalnych nagrzewnic. 

Inne sposoby osuszania ścian

Inny sposób to kondensacja – schłodzenie pomieszczenia prowadzące do skroplenia się wody na powierzchni, a następnie usunięcie jej do specjalnego zbiornika. Podobna do tej techniki jest metoda absorpcyjna. Różnica polega na tym, że do odebrania wody z wilgotnych ścian wykorzystywana jest substancja chemiczna np. żel krzemionkowy, silikonowy lub chlorek litu. Dobór odpowiedniego sposobu osuszania ścian jest kluczowy dla całego procesu. Decydując należy skonsultować się ze specjalistą, który z pewnością wskaże na odpowiednią metodę.