Pomidor w ogrodzie – rady dla początkujących ogrodników

pomidory

Pomidory i przetwory pomidorowe możemy kupić w każdym sklepie. Są one współcześnie jednymi z najpopularniejszych warzyw w naszym kraju. Jeżeli zależy nam na pomidorach najwyższej jakości – koniecznie rozważmy ich samodzielną uprawę. Warzywa z przydomowego ogrodu są aromatyczne i wyjątkowo zasobne w składniki odżywcze. 

Pomidor –  krótka charakterystyka

Pomidor to warzywo wywodzące się z Ameryki Południowej. Pierwsze pomidory pojawiły się w Europie za sprawą Krzysztofa Kolumba. Nie od razu jednak zaczęto delektować się ich wyjątkowym smakiem. Początkowo pomidory były uprawiane jako rośliny dekoracyjne, gdyż panowało przekonanie, że są one trujące. Warzywa te należą do rodziny psiankowatych (podobnie jak bakłażany). Są one gruczołowate, posiadają bardzo charakterystyczną woń. Łodyga pomidorów może osiągnąć nawet do kilku metrów długości. Warzywa te uprawiane są da owoców – dużych i soczystych jagód cechujących się przyjemnym smakiem i dużą ilością substancji odżywczych. Owoce pomidorów mogą przybierać różne kształty i kolory (najczęściej są jednak czerwone).

Dlaczego pomidory są zdrowe?

Pomidory uważane są za jedne z najzdrowszych warzyw. Zawdzięczają to wysokiej zawartości witamin i minerałów, a także likopenu. Znajdziemy w nich witaminę C, A, K, E, witaminy z grupy B (są one potrzebne między innymi do prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego). Czerwone odmiany pomidorów są bogatym źródłem karotenoidów, a zwłaszcza przeciwnowotworowego likopenu (jest on najlepiej przyswajany przez ludzki organizm po poddaniu obróbce termicznej). Pomidory dostarczą nam także minerałów: magnezu, potasu, jodu, sodu, wapnia, manganu, cynku, miedzi, kobaltu.

Jedzenie pomidorów zalecane jest każdemu (w tym również osobom z nadwagą i otyłością), gdyż warzywa te są niskokaloryczne.

Co trzeba wiedzieć o uprawie pomidorów?

Do uprawy pomidorów należy się przygotować. Pamiętajmy, że warzywa te pochodzą z regionów znacznie cieplejszych od Polski. Z tego względu ważne jest, żeby zapewnić im warunki zbliżone do naturalnych. Pomidory bardzo często uprawia się w szklarniach (są tam chronione przed niskimi temperaturami, nadmiernymi opadami deszczu i silnym wiatrem). Dużym ułatwieniem dla ogrodników jest fakt, że pomidory występują w wielu odmianach. Na rynku dostępne są odmiany późne, wczesne, posiadające miękkie lub sztywne łodygi. Znajdziemy gatunki, które nadają się tylko do uprawy w szklarni i gatunki, które można sadzić na zewnątrz.

W przypadku, gdy zdecydujemy się posadzić pomidory do gruntu, koniecznie pamiętajmy, że potrzebują one stanowiska ciepłego (pomidory najlepiej czują się w temperaturze około 25 stopni Celsjusza), słonecznego i osłoniętego od wiatru. Stały dostęp do słońca sprawi, że rośliny będą szybko rosły i obficie owocowały.

Niezwykle istotne jest przygotowanie właściwego podłoża pod uprawę pomidorów. Do tego celu nadają się gleby próchnicze, piaszczysto-gliniaste, zasobne w składniki odżywcze. Odpowiednie pH waha się w granicach od 5,5 do 6,5.

Wysiew nasion pomidorów powinien odbywać się pod koniec marca. Jest to czas, kiedy ryzyko przymrozków jest jeszcze duże. Z tego względu warto jest uprawiać pomidory z rozsady – sadzimy je w małych pojemnikach i przechowujemy w ciepłym pomieszczeniu. Do gruntu przesadzamy je dopiero pod koniec maja.

Pomidory potrzebują takich zabiegów pielęgnacyjnych jak regularne podlewanie, spulchnianie podłoża, odchwaszczanie, nawożenie, ściółkowanie i przycinanie. W przypadku odmian wysokich niezbędne jest palikowanie.