Portret biznesowy – ile powinieneś za niego zapłacić?

Iwona Okraska fotograf Krzysztof Zaleski

Coraz więcej osób zdaje sobie sprawę, że profesjonalny portret biznesowy może pomóc w rozwoju ich firmy lub kariery zawodowej. Nie dziwi więc, że zainteresowanie takimi zdjęciami jest tak duże jak nigdy dotąd. Efektem jest ogromna ilość ogłoszeń fotografów, którzy oferują wykonanie portretów biznesowych. Ceny ich usług są zróżnicowane, co nie ułatwia nam dokonania wyboru. Ile jest wart dobry portret biznesowy?

Portret biznesowy – jak wygląda jego wycena?

Wycena portretów biznesowych to sprawa, która budzi wiele kontrowersji. Część osób jest zdania, że za jedno zdjęcie powinno się płacić mniej niż za kilka lub kilkanaście fotografii. Doświadczony fotograf biznesowy zauważa, że jest to błędne podejście. Nie płacimy bowiem za ilość zdjęć, ale za efekt, który dzięki pracy dobrego fachowca jesteśmy w stanie osiągnąć. Zdjęcia wykonane przez złego fotografa będą mało warte niezależnie od tego ile ich otrzymamy. Takie fotografie nie tylko nie pomogą nam osiągnąć wyznaczonego celu (jest nim zdobycie zaufania naszych produktów i usług), ale mogą poważnie zaszkodzić. Osoby odwiedzające stronę internetową, na której zamieszczone są takie fotografie prawdopodobnie szybko ją opuszczą, gdyż dojdą do wniosku, że wyglądamy na osoby niekompetentne, które nie znają się na swoim fachu.

Pamiętajmy, że płacimy za efekt, a nie za ilość zdjęć. Sesja z profesjonalnym fotografem biznesowym będzie kosztowała tyle samo, bez względu na to czy zdecydujemy się na wybór jednego czy kilkudziesięciu zdjęć będących jej rezultatem. Jest to jak najbardziej uczciwe podejście.

Kiedy fotografia biznesowa jest skuteczna?

Fotografia biznesowa jest skuteczna tylko wówczas, gdy zajmuje się nią osoba posiadająca talent, ale też wiedzę i doświadczenie (które często zdobywa się latami). Pamiętajmy, że portret biznesowy znacznie różni się od zwykłej fotografii. Jego celem jest nie tyle ukazanie naszej powierzchowności w atrakcyjnym świetle, ale stworzenie wizerunku, który będzie na siebie zarabiał. W fotografii biznesowej liczy się każdy szczegół – wyraz twarzy, postawa, ubiór, otoczenie, drobne akcesoria, właściwe oświetlenie. Wszystkie elementy na fotografii muszą idealnie ze sobą współgrać, gdyż w innym wypadku nie będziemy wydawali się wiarygodni dla potencjalnego odbiorcy.

Trzeba również zaznaczyć, że portret biznesowy nie jest oszustwem – umiejętnie wykonany uwypukla te cechy naszej osobowości, które już posiadamy.

Jak portret biznesowy może nam pomóc?

Wykonanie profesjonalnego portretu biznesowego to dobre rozwiązanie niezależnie od tego w jakiej branży działamy i na jakim etapie kariery zawodowej obecnie się znajdujemy. Pamiętajmy, że inni ludzie oceniają nas po wyglądzie (my również tak postępujemy). Jest to cecha ludzkiej natury, na którą nie mamy wielkiego wpływu. Dzięki możliwości powierzchownej, szybkiej oceny drugiego człowieka naszym przodkom niejednokrotnie udało się przetrwać. W życiu jesteśmy zmuszeni do dokonywania błyskawicznych wyborów. Nie jesteśmy w stanie poznać bliżej wszystkich ludzi, którzy stają na naszej drodze. Jest to niewykonalne, dlatego „oceniamy książkę po okładce”.

Umiejętnie wykonany portret biznesowy pozwoli nam obrócić ludzkie skłonności na naszą korzyść. Dlaczego więc nie mamy skorzystać z takiej możliwości?

Jak znaleźć fotografa, który wykona dla nas portret biznesowy?

Znalezienie fotografa, który wykona dla nas dobry portret biznesowy nie jest prostą sprawą, gdyż współcześnie osób świadczących tego typu usługi jest dużo. Niestety w Polsce do wykonywania zawodu fotografa nie są potrzebne żadne kwalifikacje. Wystarczy, że posiadamy odpowiedni sprzęt i zarejestrujemy działalność gospodarczą. Wyznacznikiem naszego wyboru nie powinna być cena – co z tego, że zapłacimy niewiele za zdjęcia, skoro i tak ich nie wykorzystamy (pamiętajmy, że portret biznesowy może nam pomóc, ale i poważnie zaszkodzić).

Dobrą praktyką wydaje się oglądanie portretów biznesowych różnych osób i sprawdzanie, kto jest ich autorem. Jeżeli jakieś zdjęcie przykuło naszą uwagę, spróbujmy skontaktować się z fotografem, który je wykonał. Inną taktyką jest oglądanie portfolio wszystkich fotografów, z którymi zamierzamy nawiązać współpracę. W przypadku, gdy zdjęcia zamieszczone w portfolio nie spełniają naszych oczekiwań, nie bójmy się odmawiać i szukać dalej.

Profesjonalnego fotografa poznamy również po tym jak czujemy się w jego towarzystwie. Nie każdy zdaje sobie sprawę, że fotograf jest nie tylko artystą, ale też dobrym psychologiem. Potrafi sprawić, że klienci czują się w jego towarzystwie pewnie i swobodnie. Jest to szalenie ważne, gdyż wychodzimy dobrze na zdjęciach tylko wtedy, gdy jesteśmy rozluźnieni i mamy dobry nastrój.

Portret biznesowy – jak przygotować się do sesji fotograficznej?

Wszystkie informacje dotyczące przygotowań do sesji fotograficznej otrzymamy od naszego fotografa. Przygotujmy się na to, że będzie on zadawał dużo pytań – jest to konieczne, żeby poznać cele jakie chcemy osiągnąć dzięki portretowi biznesowemu. Fotograf doradzi nam jak pozować, żeby najlepiej wychodzić na zdjęciach.

Ze swojej strony powinniśmy zadbać o wybór stroju (ubrania powinny być dobrze wyprasowane), dużą ilość snu i lekkie śniadanie przed sesją.