Wszechobecny trend na wszystko to, co naturalne, nie ominął także dekorowania wnętrz. Wśród miłośników pięknych i oryginalnych ścian popularność zdobyły ostatnio kamienie dekoracyjne. Najczęściej są wykorzystywane do podkreślenia konkretnej części pomieszczenia, na przykład centralnej ściany, kominka, czy wanny. Szeroka gama barw, kształtów i faktur kamieni pozwala na stworzenie dekoracji pasującej do każdego stylu dekoracyjnego.
Kamienie naturalne
Granit, marmur i piaskowiec — to najbardziej popularne kamienie dekoracyjne, które świetnie sprawdzają się we wnętrzach. Są bardzo trwałe i nadają się zarówno jako akcent w dekoracji, jak i wypełnienie całych ścian. Najczęściej wybierane są granity, między innymi dzięki ich szerokiej dostępności kolorystycznej: od beżu, przez szarości, czerwienie, aż do czerni. Bardziej stonowane kolory mają trawertyny i piaskowce, które w przeciwieństwie do granitów, odznaczają się chropowatą fakturą.
Niestety, oprócz walorów dekoracyjnych, naturalne kamienie mają też swoje wady. Jest to przede wszystkim ich wysoka cena oraz konieczność regularnej impregnacji. Naturalne kamienie dekoracyjne wymagają też odpowiedniej pielęgnacji. Przykładowo, gładkie marmury i granity należy czyścić delikatnie, uważając, aby nie zarysować ich powierzchni. Z drugiej strony, chropowate kamienie takie jak piaskowiec należy myć miękką gąbką, ze względu na ich łatwą ścieralność.
Tańsza alternatywa
Co jeśli chcemy mieć na ścianie ozdobne kamienie, ale minusy tego rozwiązania nas odstręczają? Na szczęście, jest alternatywa — imitacje kamienia naturalnego z gipsu. Ich zaletą jest nie tylko bardziej przystępna cena. Przede wszystkim, materiał z którego są zrobione jest wyjątkowo trwały i odporny na uszkodzenia. Przy tym odznacza się wyjątkową lekkością, co zdecydowanie ułatwia montaż. Imitacje z gipsu są także dużo prostsze w pielęgnacji.
Gipsowe imitacje idealnie odwzorowują naturalne kamienie, ich kształty i fakturę. Dlatego bez problemu znajdziemy gipsowe kamienie dekoracyjne dopasowane do naszego stylu. Równie dobrze jak kamienie naturalne sprawdzą się jako element ozdobny wnętrza, ale wykluczając ich niedoskonałości.