Prawidłowa wentylacja garażu – czyli jaka?

wentylacja

Prawidłowa wentylacja jest niezbędna w każdym pomieszczeniu w którym przebywamy przez dłuższy czas i chcemy czuć się komfortowo. Regularna wymiana powietrza jest także niezbędna, aby usunąć na zewnątrz nieprzyjemne zapachy i szkodliwe związki, które utrzymują się często właśnie w zamkniętych szczelnie garażach. Jak więc zadbać o poprawną wentylację w takim miejscu? Podpowiadamy.

Dlaczego warto zadbać o właściwą wentylację garażu?

W wielu garażach nie przywiązuje się dużej wagi do tego, aby umieścić tam dedykowaną wentylację. Jest to zasadniczy błąd, tym bardziej, że za każdym razem gdy wjeżdżamy pojazdem lub wyjeżdżamy, tylko część spalin wydostaje się na zewnątrz. W ten sposób po dłuższym czasie następuje nagromadzenie w środku szkodliwych substancji, które utrudniają normalne oddychanie. Nie ma nawet znaczenia to, że rura wydechowa od naszego samochodu skierowana jest na zewnątrz. Bez sprawnie działającej wentylacji pomieszczenie bardzo szybko pokryje się ciemnym osadem, a przebywanie w środku stanie się nieprzyjemne.

Wentylacja grawitacyjna do garażu

Jeśli garaż jest dodatkowo ogrzewany to bardzo dobrym rozwiązaniem jest zamontowanie w nim wentylacji grawitacyjnej. Zgodnie z przepisami dotyczącymi warunków technicznych powinna ona umożliwiać przynajmniej półtorakrotnie wydajną wymianę powietrza na godzinę. Ten typ wentylacji opiera się na sile grawitacyjnej, a więc na naturalnym ciągu. Wydajność w dużej mierze jest ograniczona w zależności od warunków atmosferycznych i różnicy ciśnień między powietrzem w garażu, a tym na zewnątrz, nie jest to więc rozwiązanie idealne, ale w wielu przypadkach wystarczające do tego, aby pozbyć się szkodliwych zanieczyszczeń ze środka. Montuje się ją w postaci dwóch lub większej ilości otworów znajdujących się na przeciwległych ścianach pomieszczenia. Spełniają one rolę wywietrzników. Jeden z nich musi znaleźć się wysoko pod sufitem, a drugi tuż nad podłogą.

Wentylacja mechaniczna do garażu

Wentylatory mechaniczne to urządzenia, które zasilane energią elektryczną. Wentylacja garażu do sprawnego działania potrzebuje sprzętu, który działa zarówno w trybie standardowej pracy, jak i może efektywnie odprowadzić szkodliwe w sytuacjach awaryjnych, wymagających większej mocy. Dość często są to urządzenia, których funkcjonalność obejmuje także detekcję zbyt wysokiego stężenia niebezpiecznych gazów. Wentylacja mechaniczna działa najczęściej w pełni automatycznie, a więc w momencie otwierania bramy i na podstawie czujników światła lub ruchu.