Projektowanie produktu wspomagane technologiami 3D – co warto wiedzieć?

zaprojektowany produkt

Odpowiednio zaprojektowany produkt może wpisać się w oczekiwania klientów oraz pomóc producentowi w dążeniu do wyznaczonych celów biznesowych. Teraz, by projektowanie produktu było jeszcze efektywniejsze, stosuje się technologie 3D. W jaki sposób odbywa się proces projektowania produktu w oparciu o projektowanie i druk 3D? Sprawdzamy!

Czym jest projektowanie produktu?

Aby produkt mógł zaistnieć, musi być on w pierwszej kolejności zaprojektowany. Do tego właśnie celu stosowane są różne procesy projektowe, dzisiaj najczęściej wspomagane nowoczesnymi technologiami.

Celem, jaki ma przed sobą projektowanie produktu, jest uzyskanie kompleksowej dokumentacji projektowej dotyczącej konkretnego produktu. Produktem tym może być kosmetyk, akcesorium samochodowe, misa na owoce, dlatego proces projektowy może w tym przypadku odnosić się do wielu różnych branż.

Aby projektowanie produktu mogło odbywać się efektywniej, a opracowany projekt był swoją najlepszą wersją, stosowane są obecnie technologie 3D, dzięki którym stworzenie niezbędnej dokumentacji dopracowanej w najmniejszych detalach.

Projektowanie produktu a technologie 3D

Projektowanie 3D za pomocą specjalnych programów komputerowych, skanowani 3D oraz druk 3D to trzy obszary, które potrafią kompleksowo wspierać proces projektowania produktu.

Za pomocą technologii 3D można przede wszystkim stworzyć dokładny obraz produktu 3D, następnie przygotować jego model 3D, który pełni funkcję prototypu. Dzięki temu, że druk 3D może być realizowany jednostkowo, redukuje to koszty prototypowania.

Jak odbywa się projektowanie produktu wspomagane technologiami 3D?

Aby mogło odbyć się projektowanie produktu, które wspierane jest za pomocą technologii 3D, konieczne jest przejście całego procesu projektowego. Poniżej można znaleźć dokładny wykaz wszystkich prowadzonych wtedy czynności.

Proces projektowania produktu:

1. Zgromadzenie informacji dotyczących produktu, jaki ma zostać wykonany, a także jego projektu.

2. Stworzenie rysunku koncepcyjnego – odręcznie lub na komputerze, aby ogólnie zobrazować produkt.

3. Przygotowanie modelu 3D na komputerze – jest on tworzony na bazie wcześniejszego rysunku koncepcyjnego, pozwala na zobrazowanie wyglądu produktu po jego wyprodukowaniu.

4. Optymalizacja modelu 3D pod kątem produkcji – w zależności od wybranej technologii produkcji model 3D poddawany jest niezbędnym zmianom.

5. Wizualizacja modelu 3D – wykonanie wizualizacji pozwala na realistyczne zaprezentowanie wyglądu produktu.

6. Druk 3D prowadzony jest wtedy, gdy model i projekt są już odpowiednio dopracowane. Na podstawie wydruku można ocenić, czy prace projektowe się powiodły, w razie potrzeby wprowadzić niezbędne zmiany.