Rodzaje szklanych wazonów na kwiaty

szklane wazony

Istnieje kilka niepowtarzalnych, dodatków do wnętrz. Szczególnie w stylu skandynawskim i minimalistycznym wielką wagę przywiązuje się do roślin doniczkowych i ciętych – te drugie umieszczone są w ozdobnych wazonach. Jeden z najpopularniejszych modeli to szklane naczynia. Jakie są kryteria wyboru szklanych wazonów?

Typy szklanych wazonów do domu

Szklane wazony na kwiaty uchodzą – i słusznie – za uniwersalną i elegancką dekorację każdego pomieszczenia. Można je wykorzystać jako naczynie do przechowywania kwiatów lub samodzielna ozdoba. Szklane wazony pasują niemal do każdego stylu aranżacji – w szczególności glamour.

Domownicy mają do wyboru kilka typów szklanych wazonów. Jeśli chodzi o materiał, wyróżniamy wazony przezroczyste i ze szkła barwione. Popularne standardowe kształty to walec lub kula. Nietypowe, niestandardowe kształty to sześciokąt, wazon z charakterystycznymi wgłębieniami. Ciekawym rodzajem jest szklane naczynie ze zwężaną szyjką. Wiele dekoracyjnych wazonów jest pozłacanych.

W sklepie internetowym Sigma Glass można odnaleźć różne wyroby szklane – nie tylko piękne wazony na kwiaty, ale i doniczki, dzbanki, szkło personalizowane.

Czym kierować się przy wyborze szklanego wazonu?

Wybór szklanego (i nie tylko) wazonu zazwyczaj opiera się na indywidualnych preferencjach. Warto jednak mieć na uwadze styl aranżacji pomieszczenia, w którym znajdzie się dane naczynie. Podstawowe kryteria wazonu to rozmiar, kształt, kolor, forma i materiał wykonania.

Jeśli chodzi o rozmiar, naczynie musi zachować odpowiednie proporcje względem kwiatów. Floryści są zdania, że szklany wazon powinien stanowić 3/8 całej kompozycji roślinnej, a paki kwiatów muszą znajdować się około 10 cm nad krawędzią naczynia.

Wybierając kształt naczynia, najlepiej zasugerować się długością łodygi kwiatów, jakie znajdą się w wazonie, i szerokością całej kompozycji. Przykładowo – szerokie bukiety i wiązanki powinny mieścić się w niskich i pękatych naczyniach, natomiast do tulipanów i róż pasuje wysoki i wąski wazon.

Szklany, transparentny wazon sprawdzi się z kwiatami o każdej barwie. To uniwersalne rozwiązanie. W przypadku formy: rośliny egzotyczne idealnie komponują się z naczyniami o nietypowych kształtach. Bukiety i wiązanki okolicznościowe pasują do złoconych wazonów dekoracyjnych.