Lodówka, która sama zamawia zapasy żywności, spinacz do bielizny monitorujący zmiany pogody czy obroża, która informuje właściciela o stanie emocjonalnym czworonoga… To nie artefakty rodem z powieści Lema, ale przykłady rozwiązań bazujących na technologii IoT. Jak wynika z raportu opracowanego przez Ministerstwo Rozwoju, coraz więcej Polaków sięga po smart-rozwiązania. To wyzwanie, ale i szansa dla polskich przedsiębiorstw. Nie tylko z branży IT.
Internet Rzeczy uznawany jest przez światowe firmy doradcze za jeden z kluczowych motorów rozwojowych światowej gospodarki. Skala zastosowania rozwiązań jest ogromna – od urządzeń typu smart, poprzez automatykę budynkową i inteligentne miasta, po elektroniczne samochody czy systemy obronne. W obszarze biznesu IoT stwarza nowe szanse rynkowe, umożliwia zwiększanie wydajności procesów produkcyjnych i biznesowych oraz komunikację na linii firma – klient. Według IDC globalne wydatki na Internet Rzeczy mają wynieść w 2020 roku ponad 1 bln dolarów. Największe wzrosty spodziewane są w obszarze urządzeń gospodarstwa domowego, pojazdów oraz inteligentnych budynków.
Pomoc domowa
Imponująco przedstawiają się prognozy dla Polski. Z raportu „Polska rewolucja w segmencie smart” opracowanego przez ZIPSEE „Cyfrowa Polska” i Ministerstwo Rozwoju dowiadujemy się, że ogromną szansą dla polskiego sektora elektroniki użytkowej jest rosnące zapotrzebowanie na urządzenia wykorzystujące rozwiązania typu Smart Home. Autorzy opracowania podkreślają ogromne znaczenie sektora elektroniki użytkowej dla polskiej gospodarki. W 2016 r. przychody polskiego sektora AGD wyniosły prawie 5 mld euro, co stanowiło ponad 1 proc. PKB. To daje Polsce trzecią pozycję – za Niemcami i Włochami – pod względem wielkości przychodów.
W Polsce funkcjonuje obecnie kilka centrów R&D pracujących nad rozwojem produktów z segmentu elektroniki użytkowej. Potencjał naukowy jest, jednak czy wystarczający? Dlatego szansą dla firm zajmujących się produkcją AGD jest branża IT. Polskie software house’y, zajmujące się tworzeniem systemów wbudowanych, tzw. embedded, są w stanie dostarczyć oprogramowanie sterujące pracą urządzenia od wewnątrz. W ramach tej usługi producenci AGD mogą liczyć na opracowanie koncepcyjne i projekt systemu, optymalizację procesów projektowych do konkretnych wymagań produkcyjnych, pełną dokumentację techniczną, wykonanie i wdrożenie oprogramowania, w końcu – testy i kontrolę jakości. Warto przy tym pamiętać, że istotą IoT, są nie tyle same urządzenia, ile drzemiący w nich potencjał, czyli dane i to, jak jesteśmy w stanie je wykorzystać – mówi Krzysztof Caban, ekspert w firmie Altimi Software House.
Podróż do przyszłości
Branża motoryzacyjna to kolejny sektor gospodarki z ogromnym potencjałem dla IoT. Jak wynika z badań przeprowadzonych przez KPMG to właśnie cyfryzacja i zdolność łączenia się pojazdów z otoczeniem ma być kluczowym trendem w branży w najbliższej dekadzie.
Wyobraźmy sobie poranny ruch miejski pozbawiony korków – tak zdaniem autorów koncepcji self driving car mogą wyglądać miasta przyszłości. Jednak samochody poruszające się bez udziału kierowcy spotykają się nadal ze sporą dozą nieufności.
Branża motoryzacyjna może pochwalić się wieloma osiągnięciami w zakresie wdrażania technologii IoT. Pamiętajmy, że to nie tylko elektroniczne samochody, ale także rozwiązania, które wpływają na komfort jazdy kierowców. O użyteczności inteligentnych rozwiązań w pojazdach opracowanych przez nasz software house przekonali się m.in. turyści podróżujący po Skandynawii. Wypożyczając samochód korzystają z tabletów i oprogramowania, które pozwala zaplanować etapy podróży, wskazuje miejsca, które warto odwiedzić, wyszukuje hotel czy restaurację, informuje o lokalnej pogodzie. Tablet wyposażony jest również w nawigację i przelicznik walut. Aplikacja została zaprojektowana tak, aby większość elementów działała także w trybie offline – mówi ekspert Altimi.
W służbie zdrowia
Monitoring parametrów życiowych pacjentów przez internet, czujniki przesyłające informacje o stanie zdrowia pacjenta czy aplikacje ratujące życie – takie możliwości daje medycynie Internet Rzeczy. Dane generowane dzięki technologii IoT mają niebagatelne znaczenie dla zdrowia i życia społeczeństwa.
Korzyści dla branży medycznej, wynikających z rozwoju technologii, jest wiele. Do nich zaliczyć można wykorzystanie zdalnej diagnostyki, ograniczenie czasu hospitalizacji, kosztów opieki zdrowotnej czy zmniejszenie wydatków na sprzęt szpitalny. Już teraz rozwój telefonii komórkowej oraz aplikacji mobilnych pozwala zwiększać świadomość społeczeństwa na temat wielu chorób. Przykładem może być aplikacja ratująca życie, dzięki której użytkownicy mogą rozpoznać wczesne objawy udaru, a w razie podejrzenia zagrożenia życia, za pomocą jednego przycisku, wezwać pomoc. Opracowana przez nas aplikacja to jedno z pierwszych na świecie tego typu rozwiązań cyfrowych ratujących życie – mówi Krzysztof Caban.
Rozwój IoT, określany często jako kolejna rewolucja internetowa, to ogromne wyzwanie dla firm działających w wielu branżach. Wymaga od przedsiębiorstw stworzenia nowych modeli biznesowych, reorganizacji, nastawienia na komunikację sieciową. Pocieszające jest jednak to, że IoT znajduje się dopiero w początkowym stadium rozwoju, a przedsiębiorstwom pozostało jeszcze trochę czasu na opracowanie strategii. Z pomocą przychodzą także firmy zajmujące się tworzeniem oprogramowania, które ułatwią odnalezienie się w nowej, nie dającej się do końca przewidzieć rzeczywistości.