Sprężyny płaskie – co to jest i jakie mają one zastosowanie?

plaskie sprezyny

Sprężyny są rodzajem elementów, które mają na celu zapewnienie amortyzacji. Do tej kategorii zaliczane są także sprężyny płaskie. Czym dokładnie są te elementy? Jakie jest ich przeznaczenie?

Czym są sprężyny płaskie?

Sprężyny płaskie, także określane jako sprężyny płytkowe, to rodzaj sprężyn wykonanych z cienkich, płaskich pasków metalu. Zbudowane są one głównie z płaskowników, taśm albo blach o właściwościach sprężystych.

Działanie sprężyn płaskich polega na ich uginaniu się, dlatego też w trakcie pracy dochodzi do ugięcia się sprężyny, która przez taki ruch wykonuje określone zadanie.

Tego rodzaju sprężyny są wykonane z różnych materiałów, w tym ze stali nierdzewnej, stali węglowej, mosiądzu i miedzi. Kształt oraz wielkość sprężyny określa jej właściwości, takie jak jej sztywność i zakres ugięcia.

Sprężyny płaskie oferują kilka zalet w porównaniu z innymi typami sprężyn, w tym wysoką wytrzymałość, efektywność oraz kompaktowe rozmiary.

Pod względem swojego przeznaczenia sprężyny płaskie – https://cd-machinery.pl/czesci-do-maszyn/sprezyny-plaskie-1 są używane w różnych zastosowaniach, na przykład w motoryzacji, przemyśle lotniczym i sprzęcie medycznym.

Gdzie wykorzystuje się sprężyny płaskie?

Sprężyny płaskie są używane w wielu różnych miejscach. Najczęściej wykorzystuje się je w poniższych sektorach:

  • Przemysł elektroniczny

Płaskie sprężyny są stosowane w urządzeniach elektronicznych, takich jak przełączniki, złącza i baterie, dzięki czemu mogą one spowodować wykonanie działania, na przykład powodować włączenie lub wyłączenie urządzeń.

  • Przemysł lotniczy

Często są one używane w sprzęcie lotniczym, na przykład wyposaża się w nie systemy podwozia, systemy klap oraz elementy sterownicze.

  • Przemysł medyczny

Sprężyny płaskie są stosowane w sprzęcie medycznym, takim jak narzędzia chirurgiczne czy implanty i protezy, dzięki czemu pozwalają one na prowadzenie procesów leczenia oraz mogą pomóc w zastąpieniu utraconych narządów.

  • Przemysł motoryzacyjny

Tego rodzaju sprężyny są też używane w samochodach, przede wszystkim w układach zawieszenia, sprzęgłach i układach hamulcowych, dzięki czemu pozwalają na ich niezawodne działanie.

  • Produkcja

Ponadto tego typu sprężyny powszechnie wykorzystywane są w różnych urządzeniach produkcyjnych, na przykład w liniach produkcyjnych, robotach Przemysłowych, maszynach do tłoczenia.

  • Gdzie zamówić sprężyny płaskie?

Elementy takie jak sprężyny płaskie są dzisiaj dostarczane przez wiele firm, między innymi przez producentów, a także sklepy oferujące wyposażenie do maszyn i instalacji.

Również sprężyny płaskie można zamawiać na wymiar. Są one wtedy przygotowane zgodnie z życzeniem klienta w konkretnym wariancie.