Technologie szalunkowe od wielu lat cieszą się wysoką popularnością i uznaniem na rynku. Używane przez firmy budowlane pozwalają sprawnie realizować wiele zadań i tworzyć solidne konstrukcje, które posłużą przez bardzo długi czas. Pozwalają w dowolny sposób kształtować beton i pomagają tworzyć solidne konstrukcje. Z uwagi na znaczne ułatwianie wszelkich prac są bardzo chętnie wykorzystywane przez wiele przedsiębiorstw i stanowią niezbędny element na wszystkich placach budowy. Przedstawiamy przykładowe zastosowania szalunków ściennych.
Szalunki ścienne – pomoc na wielu placach budowy
Spośród wielu rodzajów systemów szalunkowych to właśnie ścienne są bardzo często wybierane. Z uwagi na swoją uniwersalność i praktyczność stanowią częsty wybór i pomagają w osiągnięciu dobrych efektów związanych z ich użytkowaniem.
Wysokiej jakości szalunki ścienne są używane przede wszystkim do zabezpieczania otworów na okna i drzwi. Używane w konstrukcjach betonowych dają możliwość przygotowania powierzchni pod montaż stolarki. Są używane zarówno przy budowie bloków, jak i domów jednorodzinnych.
Wykorzystanie szalunków ma miejsce również przy tworzeniu elementów ozdobnych na ścianach. W takim przypadku służą jako wsporniki do czasu, aż beton zastygnie. Dzięki swojej wysokiej uniwersalności mogą posłużyć w wielu pracach i pomóc utrzymać ozdoby o zróżnicowanej wadze.
W niektórych przypadkach szalunki ścienne używa się także przy tworzeniu słupów. Mogą być wykorzystane jako dodatkowe wsporniki.
Jakie rodzaje szalunków ściennych można spotkać na rynku?
Szalunki różnią się pomiędzy sobą ze względu na wielkość i wagę. Główny podział obejmuje:
- systemy lekkogabarytowe,
- systemy średniogabarytowe.
Pierwsze charakteryzują się przede wszystkim niską wagą i możliwością samodzielnego montażu. Nie potrzeba dźwigów, aby unieść elementy szalunkowe i osadzić na właściwym miejscu. Najczęściej są używane przy budowach domów jednorodzinnych i mniejszych obiektów.
Szalunki średniogabarytowe z uwagi na większą wagę są montowane z użyciem dźwigów i podnośników. Są używane głównie przy budowie bloków, gdzie niezbędna jest wysoka wytrzymałość na obciążenia i parcie mieszanki betonowej.
Skąd pozyskać szalunki dostosowane do potrzeb?
Systemy szalunkowe, które sprawdzą się w konkretnych zastosowaniach, można w razie potrzeby wykonać samodzielnie. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby przy wykorzystaniu desek lub płyt stworzyć podpory. Wymaga to jednak rozległej wiedzy i jest bardzo czasochłonnym procesem.
Zobacz także: https://www.oceanstudio.pl/kiedy-zakup-rusztowan-uzywanych-sie-oplaca/
Dlatego też większość firm decyduje się na zakup lub wynajem gotowych systemów szalunków ściennych. Renomowani dostawcy, jak: https://szalbud.pl/ proponują zaawansowane konstrukcje o szerokim zastosowaniu. Z bogatej oferty łatwo dopasować szalunki, które wspomogą konkretne prace budowlane i pomogą w osiągnięciu pożądanego rezultatu.