Wpływ diety na samopoczucie

dieta a samopoczucie

Powszechnie wiadomo, że sposób, w jaki się odżywiamy, wpływa na zdrowie fizyczne. A czy zastanawiałeś się kiedyś nad tym, czy dieta oddziałuje również na psychikę? Które składniki sprzyjają dobremu nastrojowi, a które są w tym zakresie niezalecane? O tym wszystkim dowiesz się z tego artykułu.

Czy jedzenie oddziałuje na nastrój?

Jak najbardziej tak! Któż z nas nie poprawiał sobie humoru ulubionym jedzeniem? To tzw. comfort food, czyli potrawy, które mogą zniwelować stres i złe samopoczucie, przywołując miłe wspomnienia. Najczęściej comfort food to kaloryczne, wysokowęglowodanowe i stosunkowo proste dania kojarzone z beztroskim czasem dzieciństwa. Wśród nich szczególnie popularna jest pizza, czekolada lub rosół. Comfort food oddziałuje na obszary nagrody w mózgu, co przekłada się na chwilową poprawę nastroju.

Stałe spożywanie wysokoenergetycznych lub wysoko przetworzonych comfort food nie sprzyja jednak zdrowiu. Jeśli chcesz cieszyć się doskonałym nastrojem każdego dnia, zainteresuj się dietą, która łączy walory smakowe i prozdrowotne.

Dieta, która wspiera dobre samopoczucie

Istnieje coraz więcej badań poświęconych wpływowi jedzenia na stan umysłu. Naukowcy uważnie analizują składniki redukujące stres oksydacyjny, zmniejszające stan zapalny w organizmie oraz korzystnie wpływające na funkcjonowanie osi mózgowo-jelitowej. Dla dobrego samopoczucia ważny jest odpowiedni poziom hormonów szczęścia – endorfin, dopaminy i serotoniny, których syntezę można regulować odpowiednim odżywianiem. Zobacz, jakie składniki powinna zawierać dieta wpływająca na dobry nastrój.

Nienasycone kwasy tłuszczowe omega-3 działają przeciwdepresyjnie i wspierają prawidłowy poziom serotoniny i dopaminy. Aby skorzystać z ich dobrodziejstwa, sięgaj po ryby, algi, oleje roślinne, orzechy i nasiona.

Błonnik nie tylko przedłuża uczucie sytości, ale także wpływa na florę bakteryjną jelit, wspomagając właściwą syntezę serotoniny. Wartościowe źródła błonnika to surowe jarzyny, owoce i pełnoziarniste produkty zbożowe.

Magnez zmniejsza objawy zmęczenia i stresu, dlatego sięgaj po produkty, które uzupełniają jego poziom. Należą do nich pełnoziarniste produkty zbożowe, orzechy i gorzka czekolada wpływająca na produkcję endorfin, dopaminy i serotoniny.

Selen – jego niedobór może powodować kiepski nastrój, stany lękowe i depresyjne. Jeżeli chcesz zmniejszyć ryzyko takich zaburzeń, wkomponuj w menu brazylijskie orzechy, owoce morza, ryby i jajka.

Kwas foliowy bierze udział w syntezie serotoniny, dlatego zadbaj o jego właściwą podaż. W tym celu włącz do posiłków zielone warzywa liściaste, awokado, buraki oraz fasolę i soczewicę.

Tryptofan to ważny aminokwas będący prekursorem serotoniny i melatoniny odpowiadającej za dobry sen. Znajdziesz go m.in. w drobiu, jajkach, twardym serze, pestkach dyni, strączkach i bananach.

Bakterie kwasu mlekowego – ponieważ większość serotoniny jest syntetyzowana w jelitach, jedz kiszonki, które zawierają dobroczynne bakterie kwasu mlekowego. Kiszona kapusta i ogórki to nie jedyna opcja. Spróbuj kiszonej marchwi, rzodkiewki lub buraczanego zakwasu.

Witaminy są niezbędne dla dobrego samopoczucia. Szczególną rolę odgrywa witamina B6 (zawarta m.in. w kaszy gryczanej, mięsie, rybach, białej fasoli), witamina D3 (dostępna w tłustych rybach morskich, maśle i nabiale) oraz zmniejszająca uczucie zmęczenia, antyoksydacyjna witamina C (występuje przykładowo w pietruszce, papryce i cytrusach).

Ziołowe napary to sprawdzony sposób na poprawę nastroju. Przykładowo – napar z dziurawca może działać przeciwdepresyjnie (ale uwaga na jego fotouczulające właściwości!). Dla wyciszenia, napij się melisy lub herbatki z lawendą. Jeśli jednak przyjmujesz na stałe leki lub jesteś w ciąży, koniecznie skonsultuj to z lekarzem.

Czego nie jeść w trosce o dobre samopoczucie?

Z myślą o psychicznej równowadze warto wyeliminować z jadłospisu produkty mocno przetworzone, obfitujące w nasycone tłuszcze, ubogie w witaminy i składniki mineralne. Na cenzurowanym powinna być żywność zaburzająca poczucie sytości (m.in. produkty z syropem glukozowo-fruktozowym) oraz wyroby zawierające chemiczne dodatki mogące generować problemy z koncentracją, rozdrażnienie i wahania nastroju. Lepiej odłóż na półkę produkty z żółcienią pomarańczową, tartrazyną oraz glutaminianem monosodowym. Aby cieszyć się stabilnym, dobrym samopoczuciem, warto również ograniczyć alkohol.

Dieta powinna wspierać i umysł, i ciało

Zbyt restrykcyjne diety odchudzające i eliminacyjne mogą powodować niedobory niekorzystne dla jelit i mózgu. Ubogoenergetyczny jadłospis, który nie dostarcza odpowiedniej ilości witamin i składników mineralnych powoduje obniżenie nastroju, apatię i pogorszenie ogólnej formy. Rozwiązaniem jest właściwe zbilansowanie menu, tak by uwzględniało ono dietetyczny bądź zdrowotny cel, jednocześnie dbając o stan psychiki i siły witalne. Idealna dieta powinna więc zawierać odpowiednie proporcje makroskładników i opierać się na starannie dobranych naturalnych składnikach.

Nie masz do tego głowy, a gotowanie nie jest Twoją pasją? Powierz to zadanie profesjonalistom pracującym pod okiem dietetyka. Smakowita i urozmaicona dieta pudełkowa klasyczna lub śródziemnomorska to rozwiązanie, które zapewnia pełnowartościowe, korzystne dla samopoczucia posiłki. Dzięki niej zaoszczędzisz sporo czasu, który możesz przeznaczyć na odstresowanie się.