Wszywki alkoholowe – o czym mowa w praktyce?

alkoholizm

Leczenie alkoholizmu jest niesamowicie trudne i wymaga przede wszystkim siły woli osoby zmagającej się z tą straszną chorobą. Czasem jednak sama silna wola to za mało i potrzebna jest pomoc farmakologiczna w postaci umieszczenia w ciele wszywek alkoholowych. Jak one działają i czym one dokładnie są?

Czym są wszywki alkoholowe?

W przeszłości wszywki alkoholowe w Warszawie i w innych polskich miastach mogły być znane pod nazwą Esperal, gdyż tak nazywał się lek, który działał jako wszywka alkoholowa. Jego produkcja zakończyła się jednak w 2009 roku i aktualnie wszywki alkoholowe są oferowane jako Disulfiram WZF.

Wszywki alkoholowe to nic innego jak lek korzystający z substancji aktywnej jaką jest disulfiram. Mają one formę tabletki przeznaczonej do wszycia pod skórę i stosuje się w terapii awersyjnej podczas leczenia alkoholizmu. W wielu krajach nie są one jednak wykorzystywane, gdyż budzą wątpliwości terapeutów.

Jak wygląda wykorzystanie wszywek alkoholowych?

Aby wszywki alkoholowe mogły zostać wykorzystane w leczeniu alkoholizmu zgodę na to musi wyrazić osoba chora, a także lekarz. Gdy taka zgoda zostanie wyrażona tabletki Disulfiram WZF są wszywane w ciało chorego przez chirurga. Najczęściej umieszcza się je na pośladku bądź pod łydką i działają one przez okres 8 miesięcy w trakcie których chory dalej jest leczony również terapeutycznie.

Wszywki alkoholowe są ostatecznością w leczeniu alkoholizmu i stosuje się je u osób, które nie mogą powstrzymać się od spożywania alkoholu, lecz zależy im na wyleczeniu się. Ich celem jest spowodowanie wstrętu do tej substancji i dokonują w tego dość nieprzyjemny sposób.

W momencie gdy osoba, w której znajdują się wszywki alkoholowe spożyje alkohol rozpoczyna się reakcja disulfiramowa. Powoduje ona nieprzyjemne objawy takie jak ból głowy, wymioty, nudności, zawroty głowy, kołatanie serca, duszności, pocenie się, spadek ciśnienia tętniczego, rozszerzenie naczyń krwionośnych, a w skrajnych przypadkach nawet drgawki.