Wybieramy auto rodzinne – na jakie parametry zwrócić uwagę?

wybor auta

Wybór samochodu rodzinnego stanowi nie lada wyzwanie. Pod uwagę należy wziąć szereg czynników determinujących zarówno jego bezpieczeństwo oraz komfort pasażerów podczas jazdy, jak i kwestie ekonomiczne. Wśród nich można wymienić m.in. typ nadwozia, rodzaj napędu czy też pojemność przestrzeni bagażowej, która w kontekście podróżowania z małymi dziećmi odgrywa kluczową rolę. Od jakich parametrów uzależniona jest jeszcze wygoda użytkowania samochodu dla rodziny? Podpowiadamy.

Bezpieczny samochód rodzinny – czyli jaki?

Jednym z najważniejszych aspektów jakie należy dokładnie przeanalizować przed zakupem rodzinnego samochodu jest jego poziom bezpieczeństwa. W praktyce oznacza to, że dobrym ruchem będzie sprawdzenie wyników testów zderzeniowych z różnych ośrodków badawczych w tym m.in. IIHS & HLDI oraz Euro NCAP. Takie działanie umożliwi nam upewnienie się, że dany model zagwarantuje zarówno kierowcy, jak i pasażerom maksymalny poziom bezpieczeństwa w trakcie ewentualnej kolizji. W kwestii dotyczącej dzieci warto przyjrzeć się bliżej testom Euro NCAP.

Wybierając samochód z myślą o małych pasażerach warto także zwrócić uwagę na to, czy dany model został wyposażony w system ISOFIX wykorzystywany w większości nowoczesnych fotelików dziecięcych.

Auta rodzinne powinny być także wyposażone w różne systemy bezpieczeństwa, które wpływają również na komfort ich prowadzenia. Takie zapewniają dobrej klasy firmy stawiające na najnowocześniejsze rozwiązania technologiczne.

Samochody rodzinne – modele dla dużej rodziny

Samochód dla 5 osobowej rodziny czy też modele 7 osobowe muszą wyróżniać się przede wszystkim dużą ilością przestrzeni. O ile rodziny 2+1 czy też 2+2 mogą postawić na dowolny model, o tyle większe niekoniecznie. Niewskazane jest więc rozważanie zakupu małego auta miejskiego, sedanu czy też hatchbacku. Zdecydowanie lepszym wyborem będzie postawienie na rodzinne auta typu kombi przy maksymalnie trójce dzieci. Powyżej czwórki, lepszym wyborem okaże się rodzinny van. Przestrzeń tych modeli umożliwi nam montaż trzech lub więcej fotelików. Z powodzeniem spakujemy również wózek do bagażnika. Przeglądając oferty producentów proponujących duże samochody rodzinne zwróćmy więc uwagę na ich ładowność, poziom komfortu podróżowania, funkcjonalność, jak również wysokość spalania paliwa oraz koszty zarówno eksploatacji, jak również napraw.

Rodzinny samochód a jego marka

Aby mieć pewność, że rodzinne auto na które się zdecydujemy zapewni nam i naszym bliskim komfortową i bezpieczną jazdę zwróćmy uwagę przede wszystkim na modele od sprawdzonych producentów. Takie działanie gwarantuje nam to, że inwestycja będzie opłacalna i przede wszystkim długoterminowa. Za przykład może posłużyć marka Ford, obecna na rynku od wielu lat, nieustannie poszerza asortyment samochodów rodzinnych. Wśród nich znajdziemy m.in. model Ford S-MAX w którym producent postawił na zaawansowane systemy oraz technologie wspomagające zarówno bezpieczeństwo wszystkich pasażerów, jak również innych uczestników ruchu.

Komfort użytkowania Ford S-MAX zapewniają takie udogodnienia jak m.in. EBA, czyli system wspomagania hamowania awaryjnego oraz ESC – zaawansowany system stabilizacji toru jazdy w ramach zaawansowanego, inteligentnego systemu bezpieczeństwa IPS.

Na uwagę zasługuje szczególnie elektroniczny system stabilizacji toru jazdy ESC, który znacznie wpływa na bezpieczeństwo oraz komfort prowadzenia pojazdu. System monitoruje jego ruch, wyczuwając wszystkie odchylenia od wybranego toru jazdy. Jeśli takie wystąpią, następuje kontrola prędkości każdego koła, a co za tym idzie, automatyczna korekta pozycji samochodu. ESC przydaje się również w sytuacjach awaryjnych – w duecie z systemem ABS stanowi pomoc dla kierowcy w odzyskaniu panowania nad autem, jak również znacznie skraca drogę hamowania. W przypadku utraty stabilizacji auta, do głosu dochodzi wykrywający to system RSC (Roll Stability Control), który zapobiega jego przewróceniu.

Warto przyjrzeć się bliżej także Lane Keeping Alert – układowi, który wspomaga rodzinny samochód na pasie ruchu czy też zaawansowany system poduszek powietrznych. Nie bez znaczenia pozostaje także to, że na tylnej kanapie Forda S-MAX możliwy jest montaż trzech fotelików dziecięcych wyposażonych w system ISOFIX.

Poziom bezpieczeństwa auta podnosi również konstrukcja nadwozia z klatką przedziału pasażerskiego, jak i strefami kontrolowanego zgniotu. Producent zapewnia także nowoczesną technologię zastosowaną w fotelach oraz pasach, która zmniejsza ryzyko obrażeń w trakcie wypadków.

Wybór dobrego rodzinnego auta nie powinien być kwestią przypadku. Zanim zdecydujemy konkretny model należy wziąć pod uwagę szereg czynników, które determinują zarówno komfort jazdy, jak również poziom zapewnianego bezpieczeństwa. Te powinno być najważniejsze dla każdego kierowcy, który bierze odpowiedzialność za zdrowie i życie swoich najbliższych. Aby wpisać się we wszystkie te założenia należy więc stawiać na dobrych producentów i nie kierować się wyłącznie ceną pojazdu. Pamiętajmy o tym, że na jakości nie powinno się oszczędzać.