Wybieramy kołdrę – o czym trzeba wtedy pamiętać?

jaka koldre wybrac

Od rodzaju kołdry zależy nasz komfort snu, dlatego warto sprawdzić dostępne warianty przed dokonaniem decyzji o zakupie tego typu produktu. O czym powinniśmy wtedy pamiętać?

Rodzaje kołder – jaką warto wybrać?

Istnieje wiele rodzajów kołder, które dzielone są pod kątem rodzaju ich wypełnienia. Zaliczane są do nich:

  • Kołdry puchowe – są wykonane z puchu i są uważane za najcieplejsze. Są one trwałe i wytrzymałe, jednak mogą być droższe w porównaniu z innymi rodzajami kołder. Używane są one głównie podczas chłodnych miesięcy.
  • Kołdry z pierza – kołdry te są wykonane z pierza, często z dodatkiem puchu. Są uważane za ciepłe, jednak nie są tak miękkie jak kołdry wykonane w całości z puchu. Także polecane na chłodne dni.
  • Kołdry syntetyczne – są wykonane z materiałów syntetycznych, takich jak poliester. Są one tańsze niż kołdry puchowe i z pierza, mają właściwości antyalergiczne. Dostępne są w różnych grubościach i wariantach ciepła, co pozwala na korzystanie z nich przez cały rok.
  • Kołdry z włókna naturalnego – produkowane z materiałów takich jak bawełna, len, wełna, kaszmir. Są one przyjemne w dotyku i trwałe, jednak są dość drogie. Nie są też tak lekkie jak kołdry syntetyczne, puchowe.

O czym trzeba pamiętać przy kupnie kołdry?

Wybór odpowiedniej kołdry zależy od kilku czynników, dlatego przygotowaliśmy krótki poradnik, w którym znajdziesz najważniejsze informacje!

Przede wszystkim trzeba upewnić się, że wybrana kołdra jest odpowiednia dla pory roku i komfortu cieplnego, jakiego oczekujemy. Kołdry puchowe czy z pierza będą najcieplejsze, natomiast kołdry syntetyczne czy z włókna naturalnego nie zawsze są już tak komfortowe w trakcie zimy, ale z kolei są rekomendowane na lato.

Należy wybrać kołdrę z materiału, który jest przyjemny w dotyku i odpowiada indywidualnym preferencjom. Również bardzo duże znaczenie mają właściwości antyalergiczne kołdry, gdy użytkownik jest alergikiem. W wariantach antyalergicznych można kupić między innymi kołdry Piórex, które wykonane są z wysokiej jakości materiałów.

Trzeba też uwzględnić wagę kołdry. Jej waga powinna być dostosowana do indywidualnych potrzeb. Niektórzy lubią cięższe kołdry, inni wolą lżejsze.

Oczywiście, kołdra powinna pasować do rozmiarów pościeli, a także rozmiarów łóżka. Zalecane jest wybieranie kołdry o większych rozmiarach niż powierzchnia łóżka dla maksymalnego komfortu.

Zatem wtedy, gdy chcemy zdecydować się na zakup kołdry, ważne jest, by była odpowiedniej grubości, dostosowana do temperatury, jaką lubimy, oraz była wykonana z materiału, który jest przyjemny w dotyku i posiada wymagane przez nas właściwości, na przykład antyalergiczne.