Z czego słynie Bolesławiec?

ceramika

Nie jest tajemnicą, że jedną z największych atrakcji tego miasta jest właśnie słynna w całym kraju, ale również na świecie ceramika. To polski produkt, który cieszy się ogromną popularnością i zainteresowaniem także poza granicami kraju. Miasto, które położone jest w północno-zachodniej części województwa śląskiego, zdecydowanie zasłużyło na swoją renomę i światową rozpoznawalność.

Kilka słów o Bolesławcu

Bolesławiec to miasto historyczne, które nie bez powodu nazywane jest polską stolicą ceramiki. Skupia na sobie uwagę ciekawą, historyczną architekturą, licznymi zabytkami z różnych okresów i epok, wspaniałymi kamieniczkami, ale i murami obronnymi, które, mimo iż nie są w pełni okazałą budowlą, a jedynie jej pozostałościami, wciąż przywodzą na myśl historyczne, średniowieczne losy miasta oraz jego ciekawe, gospodarczo-rzemieślnicze losy. W mieście tym od zawsze kwitnął handel, zajmowano się produkcją słynnego w czternastowiecznej Polsce piwa, ale także innymi rzemieślniczymi zawodami, takimi jak płóciennictwo, farbiarstwo i młynarstwo. Największym jednak powodem do dumy tego miasta była produkowana w nim, charakterystyczna dla regionu ceramika, której miłośników można znaleźć obecnie na całym świecie.

Czym cechuje się ceramika bolesławiecka?

Miasto, które słynie z ceramiki, obecnie nadal kultywuje tradycję jej produkcji. Każda fabryka ceramiki w Bolesławcu zajmuje się kompleksowo jej wytwarzaniem, wykorzystując w tym celu zarówno nowoczesne technologie, jak i wiedzę i doświadczenie gromadzone przez wieki i pokolenia. Niektóre z nich nie są jedynie miejscem pracy, ale i świetną atrakcją turystyczną — można zdecydować się na ich zwiedzanie, poznając tym samym tajniki wytwórstwa naczyń ceramicznych najwyższej jakości. W tego typu miejscach można również wziąć udział w regularnie organizowanych na terenie fabryk warsztatach, podczas których uczestnicy przygotowują własnoręcznie swoje autorskie wyroby ceramiczne. To świetna frajda dla dzieci i dla dorosłych.