Zewnętrzna obsługa BHP – dlaczego warto?

outsourcing bhp

Obowiązkowe szkolenie BHP wprowadzone jest we wszystkich polskich firmach. To cenne lekcje, na których powinniśmy uważać i dokładnie słuchać. Dzięki BHP możemy poznać mnóstwo niebezpiecznych czynników, które dotykają nas na naszym stanowisku pracy. Warto wiedzieć, jak je eliminować. Szkolenie BHP zazwyczaj przeprowadza osoba ze zewnątrz. Dobrze jest poznać zalety takiego rozwiązania.

Czym takim jest BHP?

Nigdy nie wiemy, co tak naprawdę może nam się przydarzyć w miejscu pracy. Wbrew pozorom wypadki w pracy lub w drodze do niej wydarzają się często. Dlatego tak ważna jest obsługa BHP w Katowicach, której głównym zadaniem jest poszerzenie świadomości w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy.

Szkolenia BHP w każdej firmie wyglądają nieco inaczej. Uzależnione jest to od miejsca pracy i stanowiska, jakie obejmujemy. Inne zagrożenia występują w typowej pracy przy biurku, a inne, jeśli pracujemy na przykład na budowie. Osoba, która przeprowadza takie szkolenie, posiada szeroką wiedzę i warto skorzystać z jej obecności. Takie szkolenie może przeprowadzać pracownik, który zdobył odpowiednią wiedzę i doświadczenie z tego zakresu. W praktyce jednak większość firm woli korzystać z zewnętrznej obsługi BHP.

Dlaczego warto skorzystać z zewnętrznej obsługi BHP?

Często bywa tak, że jeśli przedsiębiorstwo jest małe, pracodawca pełni obowiązki związane ze służbą BHP. To dobre i oszczędne rozwiązanie, lecz na barkach takiej osoby znajduje się wówczas cały stos obowiązków i przepisów, które musi przestrzegać. W praktyce okazuje się to czasochłonne i trudne.

Dobrym rozwiązaniem jest także zatrudnienie specjalisty, który poprowadzi szkolenia okresowe BHP w Katowicach. Wówczas będziemy mieli pewność, że odbywają się one w sposób profesjonalny, a pracownicy dużo z nich wyniosą. Musimy jednakże pamiętać, że zewnętrzna obsługa BHP to droższe rozwiązanie. Opłaca się również zatrudnić specjalistyczną firmę, która będzie sporządzać instrukcje BHP, dbać o dokumentacje, pilnować terminów szkoleń oraz przestrzegać obowiązków z zakresu przestrzegania BHP. Jest to ważne przy okazji kontroli z Państwowej Inspekcji Pracy.