Jak znaleźć dobrego wykonawcę?

Jak znaleźć dobrego wykonawcę? Porady, które pomogą Ci przy budowie domu

Decyzja o budowie domu to jedna z najważniejszych decyzji w życiu i zarazem jedno z najbardziej angażujących przedsięwzięć – zarówno pod względem emocjonalnym, jak i finansowym. Gdy budujemy dom, szukamy zaufanych i sprawdzonych fachowców, którzy pomogą nam urzeczywistnić nasze marzenia o idealnym miejscu na Ziemi. Jakimi cechami powinien odznaczać się dobry fachowiec? Na co powinniśmy zwrócić uwagę, gdy szukamy pracowników, którym chcemy powierzyć tak ważne zadanie?

Zobacz, kogo polecają

Najlepszą rekomendacją przy szukaniu fachowca są opinie znajomych czy przyjaciół, którzy korzystali z usług danego profesjonalisty – zasięgnijmy ich porady. Dobra opinia jest niezwykle ważna i pomaga profesjonaliście w zdobywaniu nowych zleceń – jest on tego świadomy, dlatego dba o jak najlepszy kontakt z klientem i jakość oferowanych usług. W przypadku szukania wykonawcy, często jednak nie mamy w kręgu znajomych osób, które budują dom – wtedy warto zarejestrować się na dyskusyjnych forach budowlanych czy dołączyć do grup budowlanych istniejących na portalach społecznościowych. Tam na pewno znajdziesz kontakty do wielu specjalistów, którzy polecani są przez zweryfikowanych użytkowników. Możesz skorzystać także z pomocy dedykowanych serwisów z ogłoszeniami o usługach budowlanych.

Nie zawsze wysoka cena to wysoka jakość usług,  ale nie wybieraj też najniższej ceny

Przyjęło się, że jeżeli coś dużo kosztuje, to cechuje się także najwyższą jakością. Czasem wydaje nam się, że wybierając najdroższego specjalistę, uchronimy się przed ryzykiem „fuszerki”. Nie jest to jednak kluczowy wyznacznik, którym powinniśmy się kierować, ponieważ wysoka cena usługi nie jest gwarancją najlepszego jej wykonania. Najlepiej zorientuj się, jakie są przedziały cenowe usług budowlanych w Twojej okolicy i wybierz najbardziej optymalną ofertę. W ostatecznym wyborze uwzględnij nie tylko cenę, ale też inne czynniki, takie jak jakość wykonanych robót, opinie innych osób czy relację, jaką uda wam się nawiązać, chociażby po pierwszym spotkaniu. Zwróć uwagę na certyfikaty i dyplomy – to ważne dokumenty potwierdzające profesjonalizm i ciągłe dokształcanie się wykonawcy.

Zapytaj o przebyte szkolenia

W przypadku wyboru wykonawcy ważne jest to, by jego wiedza była aktualna, a umiejętności były na jak najwyższym poziomie. Profesjonalista wciąż się rozwija i dba o najwyższy standard wykonania swoich usług, dlatego uczestnictwo w szkoleniach dodatkowych jest niezwykle ważne.  Sprawdź, czy Twój fachowiec bierze udział w takich szkoleniach lub w specjalistycznych, certyfikowanych warsztatach potwierdzających jego umiejętności – takie warsztaty organizowane są najczęściej przez producentów materiałów budowlanych. Dla przykładu, ROCKWOOL Polska, producent wełny skalnej, dwa razy w roku organizuje ROADSHOW – cykl darmowych szkoleń w kilkunastu miastach Polskich dla wykonawców, którzy chcą doskonalić umiejętności związane z montowaniem termoizolacji z wełny skalnej.

Profesjonalista zna się na rzeczy

Dobry fachowiec zna się na tym, co robi i doskonale wie, dlaczego robi to tak, a nie inaczej.
Profesjonalista zawsze będzie polecał rozwiązania, z których sam korzysta i wie, że sprawdzą się na lata. Szczególnie ważny w przypadku budowy domu będzie wybór nie tylko betonu, dachówek, okien, zaprawy czy cegieł, ale także odpowiedniego ocieplenia, które zapewni wysoką efektywność energetyczną, niskie koszty eksploatacyjne budynku i wysoki komfort mieszkania. Ale co najważniejsze, z korzyści jakie daje, będzie można czerpać latami. Te wszystkie cechy posiada np. wełna skalna, dlatego jest jednym z najczęściej polecanych produktów przez profesjonalistów – mówi Tomasz Kwiatkowski, ekspert firmy ROCKWOOL Polska.

Ponadto specjalistę rozpoznasz po tym, że korzysta ze sprzętów najwyższej jakości, które służą mu przez długie lata i sprawiają, że praca jest przyjemniejsza, łatwiejsza i wykonana bardziej precyzyjnie. Podobnie jest z materiałami, na których pracuje – to takie marki i produkty, które są sprawdzone, a profesjonalny wykonawca potrafi dokładnie uzasadnić ich użycie.

– Dla mnie jako wykonawcy liczy się łatwość w montażu. Zawsze odradzam też przesadne oszczędzenie na materiałach dociepleniowych, bo traci się na tym dwa razy. Z mojego doświadczenia wynika, że najlepiej sprawdza się wełna skalna – jest twarda i dobrze się układa, nie pali się i nie odkształca, wyróżnia się też dobrą izolacyjnością akustyczną mówi Zbigniew Wodzisławski, wykonawca.

Porozmawiaj z fachowcem i opowiedz mu o swoich planach

Profesjonalista to osoba, która stale udoskonala swoje umiejętności i poszerza swoją wiedzę. Dobry fachowiec to ktoś, kto odznacza się kulturą osobistą i szacunkiem do innych, koncentruje na swojej pracy i opowiada o swoich doświadczeniach. Umie także doradzić i podpowiedzieć, jakie rozwiązanie zastosować, by zoptymalizować jakość i koszty wykonania. Dobry wykonawca ma za sobą niejedną budowę, dlatego podejmie się nawet bardzo trudnego wyzwania i sprawdzi szereg  sposobów zanim powie, że „tego nie da się zrobić”. Jeśli rzeczywiście dana realizacja będzie niemożliwa do wykonania, profesjonalista zawsze uzasadni swoje obawy i spróbuje wskazać inne rozwiązanie.