Oświetlenie męczy Twój wzrok? Zmień je!

Oswietlenie meczy twoj wzrok zmien je

Często popełniany błąd przy wyborze oświetlenia – decydujemy się na to, które w sklepie urzeka. W domu jednak okazuje się, że daleko mu do funkcjonalnego oświetlenia przestrzeni. Z racji dużego wydatku, nie decydujemy się na kupno nowej lampy. Po pewnym czasie, niestety nasze oczy zaczynają się coraz bardziej męczyć. Coraz krócej udaje nam się skupić na wykonywanych zadaniach, a to wszystko przez zły dobór oświetlenia. Jak je zmienić bez konieczności ponoszenia dużych wydatków?

Barwa światła, która ma znaczenie

Barwa światła odpowiada nie tylko za budowanie klimatu i atmosfery każdego wnętrza. Jest bowiem w stanie zmienić postrzeganie – na lepsze, ale i niestety gorsze przy złym doborze. Od barwy światła zależy samopoczucie, nierzadko zachowania, reakcje organizmu, w tym narządu wzroku. Jeśli w miejscu, które ma służyć odpoczynkowi jest dużo światła o zimnej barwie, to oczy zaczną bardzo szybko się męczyć. Z kolei praca przy biurku do późnych godzin nocnych prze świetle słabym, o ciepłej barwie, staje się uciążliwa, a koncentracja jest coraz gorsza.

To właśnie z tego względu tak dużą wagę przywiązuje się do wyboru barwy światła. Jeśli oświetlenie w domu pod względem wizualnym zadowala, ale oczy zaczynają męczyć się szybciej niż zwykle, a i pojawiają się problemy ze skupieniem, czas zmienić nie lampę, lecz samo źródło światła. To dogodne rozwiązanie, bo tak naprawdę mało kosztowne. Ponadto nikt nie chce tracić oświetlenia długo wybieranego, które pod względem wizualnym komponuje się z aranżacją, tym bardziej jeśli są to bogato, przepięknie zdobione lampy wiszące lub oryginalne lampy podłogowe, jak te z oferty Azzardo.com.pl. Dotąd urozmaicały wystrój, eksponowały najciekawsze jego elementy, niech zatem dalej to robią!

Światło w miejscu pracy i w miejscu relaksu

Wszędzie tam, gdzie tworzymy miejsce do pracy i nauki, światło musi wspomagać przyswajanie informacji, czytanie, zapamiętywanie i odnajdywanie najważniejszych zapisków. Stawia się zatem na światło o barwie chłodnej, która sprzyja koncentracji i skupianiu się. Jeśli w grę wchodzi oświetlenie stosowane przy biurku, można zostawić dotychczasową lampkę biurkową. Wystarczy zmienić jej żarówkę na tę o wspomnianej barwie. Najlepiej LED-ową, która nie nagrzewa się, nie razi w oczy i oferuje mniejszy pobór mocy.

W przestrzeni urządzanej z myślą o odpoczynku, śnie i towarzyskich spotkaniach, zdecydowanie lepiej sprawdza się światło o ciepłej barwie. Jest przyjazne, dobrze odbierane przez organizm i sprzyja tworzeniu tak ważnej atmosfery. Oczywiście i ono nie powinno razić w oczy, dlatego dotąd stosowana lampa, która wizualnie tylko spełniała swoje funkcje, może zostać uzupełniona nie tylko o nowe żarówki, ale i inny klosz czy abażur.

Ciepłe światło delikatnie tłumione przez materiałowy abażur, sączy się subtelnie. Oświetla niewielkie fragmenty przestrzeni, ale sprzyja odpoczynkowi. Z kolei zamiana klosza matowego, który za mocno tłumił światło, na ten transparentny, a dodatkowo otwarty, sprzyja rozświetleniu dużych powierzchni. Klosz otwarty ku górze ponadto optycznie podwyższy dane pomieszczenie.

Jeśli światło zaczyna męczyć wzrok, to w dużej oznacza, że zostało źle dobrane. Połączenie energooszczędności, z piękną oprawą oświetlenia, która została niegdyś wybrana, ale i wiązką światła pozytywnie wpływającą na organizm, jest możliwe! Powyższe wskazówki są proste w zastosowaniu, nie wymagają rezygnacji z ulubionych lamp i nie nadwyrężają znacząco portfela.