Błędy popełniane podczas samodzielnego montażu karnisza

karnisze

Montaż karnisza nie wymaga korzystania z usług fachowców. Czynność tę można wykonać samodzielnie. Wielu jednak popełnia przy tym szereg błędów, mających ogromny wpływ na estetykę i funkcjonalność tego elementu. O jakich błędach mowa?

Najczęściej popełniane błędy przy montażu karnisza

Częstym błędem popełnianym przez osoby zabierające się za montaż karniszy są przede wszystkim źle wykonane pomiary jeszcze przed zakupem. Kolejnym jest zastosowanie niewłaściwych korków lub też nieodpowiednich narzędzi. Niektóre osoby krzywo montują karnisz, a wsporniki w niewłaściwym miejscu. Montaż karnisza wydaje się taką prostą czynnością, a jednak wielu osobom sprawia kłopot. Mimo to, zamiast od razu korzystać z usług fachowca, lepiej uważnie przyjrzeć się wskazówkom, które podpowiedzą, jak poprawnie zamontować ten element.

Jak w takim razie zabrać się za samodzielny montaż karnisza?

Montaż karnisza w kilku prostych krokach

Po pierwsze do montażu trzeba się przygotować, a konkretnie zgromadzić niezbędne narzędzia. Są to: miarka, poziomnica, ołówek, wiertarka, śrubokręt, a także zestaw kołków z wkrętami. Po drugie należy ustalić, w jaki sposób karnisz ten ma zostać zamontowany. Do ściany czy do sufitu. Rodzaje karniszy znajdziesz np. tutaj: rolety.eu

Na początek kilka wskazówek

Karnisz powinien być szerszy od wnęki okna o około 30 – 60 cm, czyli po 15-30 cm po każdej stronie. Wówczas tkaniny będą ładnie się prezentowały i w całości osłaniały okno. Jeśli na karniszu będą wieszane firany i zasłony, należy zainwestować w podwójny karnisz. Mając zamiar wieszać tylko firanę, można wybrać karnisz pojedynczy.

Rozpoczynając montaż karnisza, trzeba przyłożyć wspornik do podłoża, a następnie zaznaczyć punkt, w którym zostanie wykonany otwór. Otwory muszą powstać po obu stronach na jednakowej wysokości. W otworach tych powinny znajdować się odpowiednio dopasowane wkręty. To na nich należy umocować wsporniki, a zaraz po tym drążek. By mieć pewność, że karnisz został zamontowany równo nad wnęką, trzeba posłużyć się poziomnicą.

Zobacz także: Jak wybrać karnisz?

UWAGA! W sprzedaży dostępne są również karnisze dłuższe niż 2 metry. Niektórzy też planują zawiesić na nich ciężkie tkaniny. W takich sytuacjach najlepiej zastosować dodatkowy, trzeci wspornik montując go na środku.

Jeżeli karnisz zamontowany jest poprawnie, na drążek można już założyć kółka z żabkami lub klipsy dekoracyjne, które najlepiej rozmieścić w odległości co 10 cm. Na końce drążka założyć końcówki dekoracyjne. Teraz można już wieszać firany i zasłony zależnie od upodobań i oczekiwań.

Podsumowanie

Źle zamontowany karnisz negatywnie wpłynie na jego funkcjonalność i wygląd zawieszonych na nim tkanin. Efekt ten pojawi się również wtedy, gdy karnisz zostanie źle dobrany do wnęki okna. Tylko ostrożne podejście do procesu wyboru i samego montażu może przyczynić się do uzyskania zamierzonego rezultatu. Jeżeli ktoś kompletnie nie ma pojęcia o montażu karniszy i nie jest w stanie tego zrobić nawet pomimo wymienionych powyżej wskazówek, lepiej, aby zlecił to zadanie fachowcom, a właściwie fachowcowi, bo jeden w zupełności poradzi sobie z tym zadaniem.

Planujesz remont w salonie? Koniecznie przeczytaj: http://portalnews.pl/aranzacja-salonu-glowne-zasady/