Hiszpańska łazienka – jeden z najmocniejszych trendów łazienkowych 2020

trendy łazienkowe 2020

Łazienka w hiszpańskim stylu to jeden z najmocniejszych trendów w roku 2020. Jak urządzić salon kąpielowy, aby wpisać się w obowiązujące tendencje aranżacyjnie, a przy tym zachować pełen komfort i wygodę? Podpowiadamy, jak w kilku krokach wprowadzić do łazienki słoneczne akcenty rodem z półwyspu Iberyjskiego?

Styl hiszpański w łazience – na czym polega?

Liczba wyszukiwań hiszpańskich baño wzrosła ostatnio aż o 309 proc. Dlaczego? Projektanci tłumaczą to głównie modą na ciekawe dekory i dość delikatne, chociaż bardzo charakterne kolory, które wpisały się w hiszpański styl. Polubiły je zarówno gwiazdy Instagrama, kolorowe magazyny, jak i światowej sławy architekci, którzy bardzo chętnie wprowadzają go do łazienkowych przestrzeni. O jakich dodatkach i dekorach mówimy?

Łazienka utrzymana w hiszpańskim stylu charakteryzuje się przede wszystkim wprowadzeniem do niej roślinnych ornamentów, ale także takich dekorów jak: barwy ziemi, łagodne łuki, oryginalne kafle oraz dodatki wykonane z naturalnych materiałów takich jak miedź, glina czy drewno.

Niektóre z nich można zauważyć niemal na całym rejonie Morza Śródziemnego, a inne wkradły się do tamtejszych przestrzeni pod wpływem arabskiej kultury, która na półwyspie Iberyjskim gości od XVIII wieku. Co hiszpański styl jej zawdzięcza? Przede wszystkim łukowate sklepienia, a ponadto roślinne arabeski. Dziś już zarezerwowane są nie tylko dla tego regionu, ale zyskują popularność na całym świecie. Mowa np. o domach położonych w słonecznej Kalifornii czy Nowym Meksyku, a także u nas.

Jak wprowadzić styl hiszpański do łazienki?

Trzeba przede wszystkim zachować umiar i kierować się zasadą – czasem mniej oznacza więcej. Z racji tego, że styl hiszpański jest dość mocno ozdobny należy bardzo uważać z tym, aby nie osiągnąć efektu misz-maszu. Unikajmy więc pokrywania całej powierzchni salonu kąpielowego kolorowymi, zdobionymi kwiecistymi motywami kaflami na rzecz np. jednej ściany lub podłogi. Świetnie prezentuje się np. mozaika ułożona wokół lustra. Na pozostałych powierzchniach postawmy na mat imitujący np. wypaloną słońcem glinę.

A co z dodatkami? Postawmy na minimalizm. Jeśli już mamy na podłodze czy ścianie zdobienia, musimy wprowadzić do łazienki równowagę. Jakie kolory wybrać? Najlepiej charakterystyczne dla barw ziemi. Możemy je przełamać też złotym lub srebrnym dekorem. Bardzo ważne jest to, aby wyraziste dekory miały stonowane towarzystwo.

Styl hiszpański w łazience, to pewien zrównoważony eklektyzm. Doskonale sprawdzą się w nim wyraziste dekory, które stworzą duet z minimalistycznymi dodatkami.