Przeglądamy projekty domów na wąską działkę: na co zwracać uwagę?

hydraportal.pl

Posiadacze wąskich działek często martwią się, czy uda im się znaleźć projekt domu dopasowany do specyficznego kształtu ich parceli. Na szczęście istnieje wiele rozwiązań ułatwiających wzniesienie budynku mieszkalnego na takiej ziemi, a wiele z nich dostępnych jest w postaci gotowych projektów domów na wąską działkę.

Co wyróżnia projekty domów na wąską działkę?

Za wąskie działki uważa się takie, które są nie szersze niż 16 metrów – warto wiedzieć, że są nawet projekty domów na działki o szerokości 12 metrów i mniej. Jakie są praktyczne skutki takich wymiarów?

Przede wszystkim oznacza to, że dom musi mieć nietypowy kształt. Zwykle jest on na planie długiego prostokąta, do tego często wybierane są domy z piętrem lub użytkowym poddaszem. Taka forma zapewnia stworzenie domu o stosunkowo dużej powierzchni użytkowej, ważne jest jednak, by zadbać o odpowiednią izolację termiczną. Pamiętajmy, że im mniej zwarta bryła, tym łatwiej o straty ciepła, a na wąskiej działce stworzenie zwartej bryły rzadko jest możliwe. Projekty domów na wąską działkę bywają więc oparte na nietypowym planie, za to dzięki odpowiednim rozwiązaniom i tak zachowują właściwe proporcje.

Wielu inwestorów decyduje się na budowę niewielkich domów – pamiętajmy, że mały dom to średnie lub duże mieszkanie. Dzięki temu często możliwe jest zachowanie części działki z myślą o zaaranżowaniu ogrodu – warto poświęcić nieco powierzchni domu, by urządzić taki zielony zakątek. W takich sytuacjach możliwe jest wykorzystanie na wąskiej działce projektów domów o typowych proporcjach, za to małym metrażu.

W jakich stylach występują projekty domów na wąską działkę?

Najpowszechniejsze projekty domów na wąską działkę to nowoczesne, minimalistyczne propozycje lub projekty śmiałych, dynamicznych form złożonych z prostych brył. Zdarzają się też jednak projekty wykonane w bardziej klasycznym stylu – wiele z nich można też zmodyfikować, by bardziej odpowiadały upodobaniom inwestora.

W przypadku wąskich i niewielkich domów ważne jest zadbanie zarówno o odpowiednie rozplanowanie pomieszczeń, jak i sprawienie, by nawet wąski pokój dawał wrażenie przestronności. Stad częsty wybór nowoczesnego stylu, do którego pasują wielkie okna i przeszklone ściany, a także łączenie funkcji pomieszczeń, na przykład kuchni z jadalnią i salonem. Jeżeli do tego zdecydujemy się na odpowiednio wysokie kondygnacje, to dobrym pomysłem może być budowa antresoli. Dzięki temu uzyskamy jeszcze więcej dostępnej przestrzeni, poza tym takie rozwiązanie pozwala urządzić np. kącik czytelniczy częściowo oddzielony od reszty salonu, ale dalej umożliwiający komunikację.

Gdzie można kupić projekty domów na wąską działkę?

W Internecie jest wiele stron oferujących sprzedaż gotowych projektów domów, także na wąską działkę. Warto zacząć poszukiwania np. tu: https://pracownia-projekty.dom.pl/na_waska_dzialke.html. Przed przeglądaniem projektów warto jednak upewnić się, jakie są Miejscowe Warunki Zagospodarowania Przestrzennego lub Warunki Zabudowy, a także w rodzinnym gronie przedyskutować oczekiwania i potrzeby wszystkich domowników. Sprawi to, że wszystkim będzie się dobrze mieszkać w nowym domu.

Najważniejsze parametry, jakie trzeba wziąć pod uwagę, to ilość i wielkość sypialni dla domowników – szczególnie w małym domu własny pokój jest ważnym miejscem, w którym można mieć trochę czasu dla siebie i skupić się na swoich zajęciach i zainteresowaniach. Istotna jest też estetyka budynku i funkcjonalność poszczególnych pomieszczeń, warto też – znając wymiary działki – określić, jakie powinny być wymiary domu, by móc urządzić ogród.