Motywacja pracowników – kilka przydatnych porad

0

Prowadzenie własnej działalności gospodarczej to nie tylko wielkie wyzwanie organizacyjne, logistyczne czy finansowe. Zarządzając własną firmą należy pamiętać być może o najważniejszym o najważniejszym czynniku, jakim jest kadra pracownicza. W ostatecznym rozrachunku to właśnie czynnik ludzki odgrywa kluczową rolę w sukcesie bądź porażce naszej firmy.

Coraz lepsza sytuacja na polskim rynku pracy sprawiła, że pracownicy mają znacznie większe możliwości niż choćby kilka czy kilkanaście lat temu i są bardziej skłonni do zmiany miejsca zatrudnienia w poszukiwaniu lepszych warunków do rozwoju. Dlatego tak ważna jest motywacja pracowników, zwłaszcza tych, którzy wykazują się wysokimi kwalifikacjami popartymi ponadprzeciętnymi wynikami. Jak zatem skutecznie zmotywować swoich podwładnych?

Motywacja pracowników: premie finansowe

Choć mówi się, że pieniądze szczęścia nie dają, to jednak one w dużej mierze dają nam poczucie bezpieczeństwa i stabilizacji życiowej. Motywacja pracowników poprzez stosowanie premii finansowych jest bez wątpienia jednym z najskuteczniejszych sposobów znanych we współczesnym biznesie. Dając z siebie wszystko pracownicy oczekują, że trud ich trud włożony w budowanie pozycji marki na rynku będzie adekwatnie wynagrodzony. Premie finansowe jak najbardziej, jednak należy odpowiednio zarządzać dodatkowymi środkami finansowymi. Roczny dodatek do pensji w wysokości 100zł nikogo nie zadowoli, a może narazić nas na jeszcze większą niechęć ze strony pracowników. Należy mądrze podejść do nagród finansowych dla pracowników, aby nabrali jeszcze większej ochoty do pracy.

Motywacja pracowników: wycieczki zagraniczne

Dosyć kosztowna inwestycja, która jednak często okazuje się nieoceniona w procesie motywacji pracowników. Wyjazd firmowy w ramach nagrody za wysokie wyniki firmy nie musi być wcale związany z obowiązkami służbowymi. Pracownicy powinni poczuć się wyróżnieni, a przede wszystkim – docenieni za poświęcenia na rzecz swojego pracodawcy. Tutaj kluczową rolę odgrywa sposób organizacji tak dużego przedsięwzięcia. Warto rozejrzeć się na rynku biur podróży, które posiadają w swoich ofertach wycieczki dla grup zorganizowanych. Co ciekawe, na rynku turystycznym nie brakuje firm, które idą na rękę swoim klientom, dostosowując cel oraz plan wycieczki do indywidualnych wymagań. Bardzo ciekawa alternatywa dla tradycyjnych wycieczek, które od A do Z są zaplanowane przez biuro podróży.

Zobacz także: https://openzone.pl/jak-sprawnie-zorganizowac-wyjazd-wakacyjny/

Motywacja pracowników: szkolenia branżowe

Każdy pracodawca, który pragnie zaistnieć na polskim czy zagranicznym rynku, musi zapewnić swoim pracownikom optymalne warunki do rozwoju zawodowego. Jest to niemożliwe bez organizowania wyjazdów na szkolenia, kursy czy konferencje branżowe. Nagrody finansowe i rzeczowe to nie wszystko – liczy się również chęć podwyższania kwalifikacji pracowników, która często działa również z korzyścią dla kondycji naszej firmy. Innowacyjne pomysły zrodzone wskutek zewnętrznych szkoleń to szansa na umacnianie pozycji marki wśród konkurencji.

Partnerem artykułu jest organizator zagranicznych wycieczek i pielgrzymek – Cortina Travel