Akumulator motocyklowy – jaki rodzaj kupić?

motocykl

Akumulator w motocyklu, tak jak w samochodzie jest podstawowym źródłem energii eklektycznej. Służy do zasilania odbiorników elektrycznych, w tym do rozruchu silnika oraz oświetlenia pojazdu. Najlepsi producenci akumulatorów motocyklowych oferują bogaty wybór różnych typów baterii. Przeczytaj artykuł i dowiedz się, jaki rodzaj akumulatora najlepiej kupić?

Dlaczego wysoka sprawność akumulatora jest ważna?

Akumulator w motocyklu  służy do rozruchu silnika, zasilania oświetlania i innych urządzeń elektrycznych. Dlatego musi być zdolny do efektywnego gromadzenia i oddawania energii przez cały okres eksploatacji bez względu na warunki atmosferyczne. Od sprawności baterii zależy bowiem nie tylko komfort użytkowania pojazdu, ale także bezpieczeństwo. Jak można dowiedzieć się, odwiedzając internetowy sklep z akumulatorami Dostawcy Prądu z Warszawy, dostępnych jest bardzo wiele modeli i rodzajów akumulatorów motocyklowych. Należy pamiętać o najważniejszych parametrach akumulatorów, takich jak pojemność znamionowa, wyrażona w amperogodzinach, która oznacza zdolność do gromadzenia energii oraz prąd rozruchowy akumulatora, czyli wartość prądu, jaką bateria może oddać w sposób ciągły, szczególnie podczas uruchamiania silnika.

Różne typy akumulatorów motocyklowych

Różnorodność oferty akumulatorów motocyklowych pozwala na wybór baterii najbardziej sprofilowanej dla konkretnego pojazdu i preferencji użytkownika.

  • Klastyczne akumulatory kwasowo-ołowiowe to tradycyjne akumulatory wypełnione płynnym elektrolitem. Dużą ich zaletą jest stosunkowo niska cena. Nowoczesne baterie są szczelnie zamknięte i nie wymagaj uzupełniania wodą destylowaną ani pomiaru poziomu elektrolitu. Przy intensywnej eksploatacji należy co pewien czas sprawdzać napięcie akumulatora i w miarę konieczności ładować za pomocą prostownika.
  • Akumulatory żelowe są również szczelnymi konstrukcjami ołowiowo-kwasowymi, wyposażonymi w specjalne zawory. Są bezobsługowe, nie wymagają więc uzupełniania elektrolitu. W akumulatorach żelowych płynny elektrolit zamieniony został na elektrolit w postaci żelu. Dzięki temu akumulatory są bardziej odporne na wstrząsy, a ich przechylanie nie grozi wypłynięciem elektrolitu. Charakteryzują się niskim stopniem zużywania się płyt i dłuższą żywotnością niż typowe akumulatory ołowiowo-kwasowe.
  • Akumulatory AGM (Absorbent Glass Mat) zbudowane są z separatorów wykonanych z chłonnej maty szklanej, której zadaniem jest absorpcja elektrolitu. Baterie AGM są odporne na wstrząsy i uszkodzenia mechaniczne oraz mogą być montowane w dowolnych pozycjach. Są bardziej wydajne i umożliwiają trzykrotnie więcej cykli ładowania w porównaniu z akumulatorami tradycyjnymi. Zapewniają dużą szczelność, a tym samym bezpieczeństwo eksploatacyjne.