Pompy smarownicze – przegląd rozwiązań

motoryzacja

Pompy smaru i oleju stanowią obowiązkowy element każdego układu smarowania automatycznego. Ich działanie jest ważne z punktu widzenia systemów o dowolnych gabarytach: zarówno małych, jak i dużych. Głównym zadaniem pompy jest tłoczenie środka smarowania do momentu wytworzenia optymalnego ciśnienia środka smarnego. Natomiast na rynku występują określone jej rodzaje, różniące się właściwościami. 

Jakie są typy pomp do smaru i oleju występujące na rynku?

W asortymencie firm można znaleźć pompy smarownicze różnego typu. Do najpopularniejszych rozwiązań należą:

  • pompy manualne,
  • pompy elektryczne,
  • pompy pneumatyczne,
  • pompy beczkowe,
  • pompy hydrauliczne.

Te drugie są wykorzystywane w szeroko pojmowanej motoryzacji, w transporcie wodnym,
a także w budownictwie i rolnictwie. Modele pneumatyczne świetnie sprawdzają się z kolei w układach centralnego smarowania małej i średniej wielkości – z uwagi na swoją ponadprzeciętną trwałość. Natomiast pompy smarne beczkowe (pneumatyczne, hydrauliczne lub ręczne) wyśmienicie radzą sobie z gęstymi smarami do klasy NLGI 3.

Jak widać, zarówno zakres produktów, jak i sposobów ich zastosowania, jest bardzo szeroki. Wybór określonej opcji warunkuje zatem późniejsze wykorzystanie opisywanych podzespołów.

W jaki sposób wybrać odpowiednią pompę do smarowania?

Wybór właściwej pompy do smarowania nie jest łatwym zadaniem, a na decyzję powinno wpływać co najmniej kilka czynników. Przede wszystkim warto zastanowić się nad tym, do jakiego układu urządzenie będzie stosowane. To już determinuje rodzaj podzespołu.

Kolejna kwestia to oczekiwana efektywność działania. Najlepsze będą pod tym względem sprzęty o napędzie elektrycznym, które zapewniają bardzo wydajne smarowanie pompy. Z kolei pompy pneumatyczne i manualne też mają swoje zalety, w postaci mniejszych kosztów zużycia. Kolejna kwestia to jakość produktów. To również ma znaczenie w kontekście późniejszej eksploatacji oraz – co za tym idzie – oszczędności biznesowych.

Gdzie zamawiać pompy smarownicze?

Pompy smarownicze warto zamawiać u doświadczonych dystrybutorów, którzy są w stanie zaoferować niezawodne modele od najlepszych marek.

Dobrym przykładem jest firma Układy Centralnego Smarowania Sp. z o.o. popularnie zwana przez klientów UCS. To polski przedstawiciel i dystrybutor producenta elementów
i systemów centralnego smarowania firmy DROPSA.

Oferowane przez nich pompy smaru wyróżnia płynna praca, a także doskonałe parametry techniczne. To sprawia, że mogą one pracować nawet w najtrudniejszych warunkach środowiskowych.