Alkoholizm u kobiet – subtelny, skrywany i niebezpieczny

Alkoholizm u kobiet - subtelny, skrywany i niebezpieczny

Mężczyźni stanowią większość osób uzależnionych od alkoholu. Niemniej kobiety także nadużywają trunków, jednak ich problem często pozostaje niezauważony. Niestety, nie oznacza to, że jest niegroźny. Jak wygląda alkoholizm u kobiet?

Jak piją kobiety?

Należy zauważyć, że kobiety piją inaczej i co innego. Ponadto, największy odsetek uzależnionych mężczyzn stanowią osoby bezrobotne, starsze, z wykształceniem podstawowym. Nadużywające kobiety są natomiast młodsze, zwykle w przedziale wiekowym 30-40, zajmują wysokie stanowiska i posiadają pokaźne zasoby finansowe. Najczęściej rozpoznawane u kobiet typy alkoholizmu to:

  • Alkoholizm typu Alfa – uzależnione piją stosunkowo niewielkie ilości alkoholu, jednak robią to często i w bardzo nieodpowiednich momentach, np. przed ważnymi spotkaniami zawodowymi. Zwykle się nie upijają, głównym celem spożywania alkoholu jest złagodzenie stresu i lęku. Z czasem przestają panować nad uzależnieniem, przez co w trudnych sytuacjach stają się bezradne bez drinka czy lampki wina. Początkowo niezauważalny i pozornie niegroźny nałóg zaczyna destabilizować życia zawodowe i prywatne.
  • Alkoholizm typu Delta – polega na piciu niskoprocentowych trunków, jednak z zatrważającą regularnością. Kobiety zwykle zamiast wódki wybierają wino, likiery i inne słabe alkohole. Rzadko znajdują się w stanie całkowitego upojenia, jednak alkohol w ich krwi jest obecny niemal bez przerwy. Próby rzucenia nałogu wywołują objawy abstynenckie, takie jak drżenie rąk, drgawki czy omamy.

Szczególne niebezpieczeństwo

Uzależnienie od wysokoprocentowych trunków stanowi zagrożenie dla każdego człowieka. Alkohol wpływa na organizm nie mniej destrukcyjnie niż wiele zakazanych substancji psychoaktywnych. W przypadku kobiet niebezpieczeństwa związane z nałogiem wydają się nawet poważniejsze niż u mężczyzn.

koktail

Podatność na uzależnienie

Czas, w jakim nadużywanie alkoholu prowadzi do uzależnienia, jest inny dla każdej jednostki. Niektórzy piją latami, nie wykazując przy tym objawów nałogu, natomiast inni dają mu się pochłonąć nawet po kilku miesiącach regularnego spożywania. Okazuje się, że na ogół u kobiet o wiele szybciej dochodzi do rozwinięcia uzależnienia. Wykazały to m.in. badania CASA na Uniwersytecie Columbia w Stanach Zjednoczonych.

Niewidoczna choroba

Problematyczny u kobiet jest sposób, w jaki nadużywają one alkoholu. Rzadko sięgają po wódkę, zwykle piją słabsze trunki. Przeważnie się nie upijają, a jedynie wprawiają w nieco lepszy nastrój. Pozornie mogłoby się wydawać, że to lepiej, gdyż mniej niszczą swój organizm oraz nie zaniedbują ważnych spraw z powodu kaca. Jednak ze względu na subtelność nałogu u kobiet, często jest on niezauważany. Z tej przyczyny nie otrzymują one odpowiedniej pomocy, w konsekwencji długotrwale nadużywając alkoholu. Ostateczne konsekwencje mogą być zatem bardzo poważne.

Negatywne skutki nadużywania

Nałóg alkoholowy niszczy kobiecy organizm szybciej, a często też poważniej. Decyduje o tym budowa fizjologiczna. Kobiety są zwykle niższe i mniej ważą. Ponadto, męski organizm w dużej mierze składa się z wody, natomiast u pań więcej jest tkanki tłuszczowej. Tym samym nierozcieńczony alkohol powoduje szybsze upojenie. W konsekwencji u kobiet już niewielkie dawki alkoholu oddziałują na receptory mózgowe odpowiadające za rozwój uzależnienia.

Poczucie winy i ostracyzm społeczny

Kobiety popadające w nałóg alkoholowy nie otrzymują odpowiedniego wsparcia, lecz są  negatywnie oceniane przez społeczeństwo. Otoczenie daje mężczyznom o wiele większe przyzwolenie na nadużywanie alkoholu oraz innych używek. Opuszczona, często nawet przez najbliższych, kobieta pozostaje sama, co obniża jej szanse na sukces w walce z nałogiem. Ponadto, uzależnione kobiety odczuwają wstyd, a chcąc go zamaskować, piją jeszcze więcej.

Gdzie szukać pomocy?

Kobiety, które zdecydują się na walkę z nałogiem, powinny poszukać pomocy w specjalistycznych ośrodkach terapii uzależnień, gdzie będą miały zapewnioną fachową pomoc. Wśród placówek tego typu, godnym polecenia jest Ośrodek Terapii Uzależnień Kobiet im. Matki Teresy z Kalkuty.