Zachowek chroni zstępnych i ich prawo do dziedziczenia majątku po zmarłym krewnym. Istnieje jednak możliwość pozbawienia spadkobiercy tej możliwości, choć jest ona obwarowana wieloma wyjątkami.
Zachowek — komu się należy?
Co do zasady prawo do zachowku mają zstępni spadkodawcy (dzieci, wnuki, prawnuki), małżonek oraz rodzice pod warunkiem, że zostali powołani do dziedziczenia w ustawie. Zasada regulująca tę kwestię jest taka, że jeśli spadkodawca pozostawił po sobie małżonka i zstępnych, to jego rodzice nie są powołani do zachowku. Wszystkie regulacje na ten temat znajdują się w ustawie Prawo spadkowe, a wyjaśnienia wielu z zapisów można znaleźć na internetowych portalach prawniczych alko u specjalistów. Zwłaszcza w kwestii pozbawienia spadkobiercy prawa do dziedziczenia warto skontaktować się z prawnikiem. Najłatwiej zrobić to, korzystając z wyszukiwarki internetowej, wpisując „zachowek Kraków” lub jakiekolwiek miasto.
Zachowek – jak pozbawić spadkobiercę prawa do dziedziczenia?
Zachowek przysługuje osobom, które mają prawo do dziedziczenia, a nie zostały wymienione w testamencie. W związku z tym, pozbawienie zachowku odbywa się nie tylko w drodze wydziedziczenia, ale również poprzez uczynienie darowizny przez spadkodawcę za jego życia lub wpisanie do testamentu, uznanie spadkodawcę za niegodnego dziedziczenia w drodze orzeczenia sądowego, a także zawarcie umowy między spadkodawcą i spadkobiercą, w której strona zrzeka się spadku. Szczegóły dotyczące każdego z tych rozwiązań powinien wyjaśnić prawnik. Niemniej szerokie omówienie takich sytuacji można znaleźć również w internecie, wpisując do wyszukiwarki frazę „zachowek Kraków”, Warszawa, Szczecin czy jakiekolwiek inne miasto.
Podstawy do wydziedziczenia spadkobiercy zostały wymienione w artykule 1800 kodeksu cywilnego. Dotyczą one głównie nieutrzymywania właściwych stosunków ze spadkodawcą, nieodwiedzania go, niedopełnianie obowiązków rodzinnych albo popełnienie przestępstwa.