Bachata — o czym mowa w praktyce?

0
taniec

Bachata to taniec, który pochodzi z Dominikany. Powstał tam w latach 60. XX wieku i ewoluował z formy kubańskiego bolero. Pierwotnie bachata nie była wymyślona jako rodzaj tańca, lecz muzyki. Obecnie jest jednym z najpopularniejszych stylów pochodzących z Ameryki Łacińskiej, który zyskuje popularność również w Europie i w Polsce. Opiera się na wpływach merenge i jest jednym z najbardziej erotycznych tańców, ponieważ ruchy są wykonywane bardzo blisko partnera z podkreśleniem pracy bioder. O czym dokładnie mowa w praktyce? Podpowiadamy.

Bachata — historia

Bachata pomimo dzisiejszej swojej ogromnej popularności nie zawsze miała wielu zwolenników. W latach 70. i 80. zarówno taniec jak i muzyka ta były postrzegane jako wulgarne, kojarzące się z niemoralnością, przestępczością, biedą i rozrywką ludności niższej klasy społecznej.

Dopiero około 1990 roku zmieniło się podejście do bachaty, a taniec ten stał się przedmiotem zainteresowania tancerzy i szerokiej publiczności. W 1992 roku wokalista, gitarzysta i kompozytor z Dominikany Juan Luis Guerra zdobył nagrodę Grammy swoim albumem „Bachata Rosa”. Od tego czasu taniec ten nie był już postrzegany jako wulgarny, a jako kultowy styl latynoamerykański z wpływami merenge.

Rodzaje bachaty

Obecnie dominikańska bachata jest klasyką i źródłem stylu, z którego wywodzą się różne inne wersje. Najpopularniejsze z nich to Bachata Sensual oraz Bachata Dominicana.

Pierwsza z nich została opracowana przez dwie hiszpańskie instruktorki tego tańca. Jak sama nazwa wskazuje Bachata Sensual jest szczególnie zmysłowa. Charakterystyczne są tu ruchy całego ciała przypominające fale. Muzyka umożliwia eleganckie wykonywanie części figur między szybkimi i wolnymi fragmentami muzyki.

Bachata jest obecnie bardzo popularna na całym świecie, a większość szkół tańca nie tylko uczy jej w jednej wersji, ale także oferuje szeroki wachlarz innych możliwości. Bacha to taniec, który ma również różne poziomy zaawansowania. Początkującym poziomem jest P1 a najwyższym S.

Czy bachate można tańczyć tylko w parze?

Bachata nie musi być tańczona w parze. Wiele szkół tańca oferuje również zajęcia tego typu tańca solo. Często są one wybierane przez osoby, które rozpoczęły swoją przygodę z tańcem od salsy solo. Wówczas kolejnym poziomem wtajemniczenia są właśnie zajęcia z bachaty.

Zazwyczaj szkoły tańca oferują osobne lekcje dla pań oraz dla panów. Podczas takich zajęć uczestnicy poznają krótkie, intensywne choreografie, które nie tylko dają uczestnikom wiele radości z tańca, ale także poprawiają ich sylwetkę, pewność siebie i świadomość ciała, ponieważ wykorzystują praktycznie wszystkie jego części.