Banksy i jego twórczość

Twórczość Banksiego

Banksy urodził się w Anglii w 1974 roku i jest niezwykle tajemniczą postacią. Nikomu dotychczas nie udało się ustalić prawdziwej tożsamości artysty, istnieje kilka potencjalnych wersji jego nazwiska. Różne źródła podają, że nazywa się on robert Banks inne, że Robin Gunningham. Pilnie strzeżona tożsamość spowodowała, że nie zdecydował się on nawet odebrać statuetki Oscara za film “Wyjście przez sklep z zabawkami”.

Nieznana tożsamość Banks`ego

Banksy to dziś jeden z najpopularniejszych artystów graffiti, którego prace są zawsze szeroko komentowane na całym świecie. Używa on do swoich grafik charakterystycznych szablonów i nigdy nie są to przypadkowe dzieła. Bardzo ważny jest kontekst i miejsce stworzenia każdej grafiki. Przesłania, jakie Banksy zawiera w swojej sztuce mają zwykle wydźwięk antywojenny i antykomercyjny. Potrafi w prosty ale zaskakujący sposób przypomnieć o fundamentalnych potrzebach i pragnieniach ludzkości takich jak wolność, miłość i szacunek. Bardzo często twórca dodaje do swoich prac ironiczny komentarz. Prowokacja to drugie imię tego artysty, nie boi się on odważnych tematów i malowania w newralgicznych politycznie miejscach. Banksy jako król sztuki ulicznej czyli street artu naraża się nieustannie na krytykę niektórych środowisk, które uważają go raczej za wandala niszczącego mienie publiczne. Nie wszyscy chcą zaakceptować jego twórczość jako odłam malarstwa, inni bronią go jednak podkreślając, że jego prace odznaczają się dużą inteligencją i wyczuciem, brak w nich z kolei wulgaryzmów. Banksy organizuje również liczne happeningi, tworzy rzeźby i instalacje. Niezwykle oryginalne są jego wersje znanych i kultowych obrazów np. “Mona Lisa”. Obrazy autorstwa Branks`ego z każdym rokiem zyskują na wartości.

Branksy i jego najsłynniejsze dzieła

“Dziewczynka z balonikiem”

Szablon ten po raz pierwszy pojawił się w Londynie w 2002 roku i przedstawia dziewczynkę wpatrującą się w odlatujący jej balonik w kształcie serca. Pod oryginałem dodał napis There is Always Hope. Interpretacja tego muralu jest bardzo dowolna. Dla jednych odlatujący balonik będzie symbolizował utracone dzieciństwo, beztroskość czy miłość. Inni widzą dziewczynkę, ktora sama celowo wypszca balonik, pozwalając jakimś uczuciom odeść. Niemniej jednak cel autora został zrealizowany – dzieło budzi emocje i skłania do refleksji.

“Rage, Flower Thrower”

Tematyka antywojenna i antyprzemocowa często widnieje w pracach Banksy`ego. Również to dzieło zostało uznane za swoisty manifest przeciwko przemocy, szczególnie w kręgach kiboli i ulicznych bojówkarzy. Grafika przedstawia jednego z nich, który trzyma w dłoni zamiast kamienia – bukiet kolorowych kwiatów. Czarno-biała grafika podkreślona jest barwnym bukietem.

“Kissing Coopers”

Policjanci to często używany przez tego prowokującego artystę motyw. Najczęściej były to prześmiewcze prace, kpiące abo z samych funkcjonariuszy albo z przedstawicieli władzy w ogóle jako przejaw anarchistycznych poglądów artysty.

Mur w Jerozolimie

Banksy lubił komentować w swoim, oryginalnym stylu bieżące wydarzenia polityczne oraz sytuację wojenną. Banksy słynie z częstego pozostawiania swoich prac na murach budynków w Jerozolimie i na terenie Autonomii Palestyńskiej. Bardzo duże wrażenie na opinii publicznej wywarły grafiki na murach pomiędzy Izraelem i Palestyną. Ukazują one głównie dzieci, które albo wspinają się po drabinie aby przejść przez mur albo przelatują nam nim unoszone przez balony.

Szczury

Szczury są jednym z ulubionych motywów Banksy`ego, który bardzo często wykorzystywał. Z jednej strony podziwiał te zwierzęta z drugiej strony symbolizowały dla niego klasycznych wyścig szczurów. Na jednej z prac namalował on szczura w tarczy zegara, biegnącego “pod prąd”. Pędzący niczym w kołowrotku gryzoń miał symbolizować zafiksowanie współczesnego społeczeństwa na pracy i zarabianiu pieniędzy.