Jak własnoręcznie zrobić sufit podwieszany?

Sufit podwieszany

Jeśli trzeba by było określić stopień trudności od najtrudniejszej do najprostszej wstawiania okien, zajęcia pierwszego miejsca w maratonie i zrobienia sufitu podwieszanego to maraton miałby pierwsze miejsce, a sufit podwieszany trzecie. Zrobienie go nie wymaga jakichś nadludzkich umiejętności, a w tym artykule przedstawię jak własnoręcznie należy zrobić sufit podwieszany.

Montowanie sufitu pokrytego płytami gipsowo-kartonowymi zapewnia dużą swobodę przy rozmieszczaniu poszczególnych elementów dzięki czemu można trochę zmniejszyć lub zwiększyć podane w dalszej części artykułu parametry.

Najpierw projekt i pomiary

Zanim zabierzemy się do robienia sufitu należy najpierw zmierzyć pomieszczenie mając na uwadze, że sufit obniży pomieszczenie o 10 centymetrów, a następnie wyznaczyć poziom sufitu. Do tego zadania przyda się poziomica laserowa. Jeśli masz problem z wykonaniem takiego projektu, to być może przydadzą Ci się porady z tej strony.

Montowanie profilów przyściennych i głównych

Po wyznaczeniu poziomu montujemy profile przyścienne UD mocując je na kołkach w odstępach 50 cm. Później wyznaczamy miejsca wieszaków oraz profilów głównych. Wieszaki powinny znajdować się 80 cm od siebie. Najpierw umieszczamy profile przyścienne, a na nich profile główne na wieszakach.

Aby zapobiec powstawaniu pęknięć należy zrobić połączenia ślizgowe i nakleić je wokół obwodu sufitu. Nieustannie należy weryfikować poziomicą laserową czy cała konstrukcja jest taka jak być powinna.

Wypełnianie sufitu wełną

Kiedy stelaż zostanie ukończony wolną przestrzeń jaka powstanie pomiędzy profilami należy wypełnić wełną mineralną. Płaty wełny przycinamy aby z odpowiednią dokładnością umieścić je w konstrukcji. Dzięki temu można zyskać wiele korzyści, a najważniejsza to aspekt akustyczny. Wełna bowiem wycisza dźwięki, które mogłyby dochodzić z góry oraz, co równie ważne, ociepla pomieszczenie.

Montaż płyt gipsowych

Na sam koniec montujemy płyty gipsowe. Tych czynności nie da się zrobić samodzielnie i należy, przede wszystkim na etapie montowania, poprosić o pomoc drugą osobę, która przytrzyma płytę i pomoże odpowiednio ją ustawić. Płytę umieszczamy dłuższym bokiem do profilów mocujących. Jako że z reguły nie jest możliwe aby użyć w każdym miejscu całej płyty, to płyta, którą umieścimy jako pierwszą w samym rogu powinna być o 50 cm krótsza. Następne płyty przesuwamy względem siebie również o 50 cm i układamy w miejscach narożnych oraz przy ścianach. Przykręcamy je przy pomocy wkrętów aby się nie obluzowały i szpachlujemy otwory między płytami gipsowo-kartonowymi w celu zakrycia połączeń między płytami. Nie można również zapomnieć o zaszpachlowaniu główek wkrętów.

Jakiekolwiek byśmy posiadali przewody należy je poprowadzić jeszcze zanim zamontujemy finalnie płyty. Kiedy masa do szpachlowania wyschnie można sufit pomalować dwukrotnie na dowolny kolor i umieścić lampy lub czujniki ruchu, ale to w zależności od potrzeb.

O tym jak wiele może zastosowanie sufitu podwieszanego w mieszkaniu możecie przeczytać na blogu Kasi Umińskiej.

Jak samemu można stwierdzić zrobienie sufitu podwieszanego jest na pewno prostsze od przebiegnięcia maratonu i zapewnia wiele korzyści.