Bezpieczeństwo w zasięgu Twojej ręki

zamek szyfrowany

Bezpieczeństwo nabiera w obecnych wchodzi w zupełnie nowy wymiar. Zabezpieczenia stają się coraz bardziej minimalistyczne dzięki ciągłemu rozwojowi technologicznemu. Dotyczy to zarówno ochrony w świecie cyfrowym, jak i rzeczywistym. Jedną z takich właśnie namacalnych form zabezpieczenia Twojego domu jest klamka na kod. Co to takiego? Tego dowiesz się z poniższego artykułu. 

Klamka na kod – co to?

Klamka na kod to nic innego, jak rodzaj zabezpieczenia przez nieuprawnionym wejściem do budynku lub konkretnego pomieszczenia. Znajduje szerokie zastosowanie zarówno w sferze prywatnej, jak i komercyjnej. Za jej pomocą możesz zabezpieczyć nie tylko główne wejście do domu czy mieszkania, ale także np. drzwi do gabinetu, gdzie przechowujesz ważne dokumenty, biżuterię lub gotówkę. Wybór klamek jest na tyle duży, że bez najmniejszego problemu możesz je dopasować do każdego stylu wnętrza. Klawiatury i czytniki są estetyczne i wykonane w duchu zasad minimalizmu tak, aby spełniały swoją funkcję, a jednocześnie nie zaburzały koncepcji wystroju pomieszczenia.

W przypadku zastosowania komercyjnego, klamka na kod zabezpieczy główne wejście do biura czy hali produkcyjnej, a także konkretne pomieszczenia, np. magazyn, zaplecze, czy miejsce składowania przedmiotów niebezpiecznych. Oczywiście, aby tego typu zabezpieczenie spełniało swoją funkcję, konieczne jest przestrzeganie elementarnych zasad bezpieczeństwa przez użytkowników. Chodzi tu przede wszystkim o nieudostępnianie kodu osobom nieupoważnionym. Kod można oczywiście co jakiś czas zmieniać, aby podnieść bezpieczeństwo danego pomieszczenia. Zamki tego typu są trudne do sforsowania – kilkukrotna próba błędnego wpisania kodu z dużym prawdopodobieństwem zwróci uwagę otoczenia.

Zamek szyfrowy – prosto i bezpiecznie

Wejście do budynku można zabezpieczyć na różne sposoby. Zamek szyfrowy z klawiaturą numeryczną, to najczęściej stosowane rozwiązanie w budynkach mieszkalnych. Wówczas nie ma potrzeby korzystania ze standardowego klucza, aby otworzyć drzwi. Wystarczy na klawiaturze wprowadzić odpowiednią kombinację i zatwierdzić. Opcjonalnie drzwi mogą być otwierane za pomocą karty magnetycznej – takie rozwiązanie spotkasz zazwyczaj w pokojach hotelowych. Karta często umożliwia także korzystanie z innych pomieszczeń, jak np. sauna czy basen hotelowy. Zamek szyfrowy może być też kombinacją zarówno klawiatury numerycznej, jak i karty. W każdym przypadku zamek można alternatywnie otwierać za pomocą tradycyjnego klucza. W takim przypadku należy dbać o wszystkie środki dostępu do pomieszczenia, czyli chronić zarówno kombinację szyfrową, jak i kartę oraz klucze.

Nie zaleca się zapisywania jakichkolwiek kodów, np. na kartce papieru noszonej w etui telefonu czy portfelu. Kod należy zapamiętać (zazwyczaj są to 4 cyfry) lub zapisać w taki sposób, aby nie kojarzył się jednoznacznie z konkretnym zastosowaniem. Możliwości konfiguracji takiego systemu jest wiele – wszystko zależy od indywidualnych potrzeb użytkownika. Kod może być krótki albo rozbudowany, np. zawierać znaki specjalne. Możliwe jest też zablokowanie zamka po kilkukrotnym wpisaniu błędnego kodu i odblokowanie go za pomocą kodu specjalnego.

Elektrozaczep – ochrona na zewnątrz budynku

Elektrozaczep to specjalistyczna nazwa dla urządzenia, które z pewnością już znasz. Mechanizm ten jest powszechnie stosowany, np. w klatkach bloków czy budynkach użyteczności publicznej. Najczęściej elektrozaczep jest zwalniany za pomocą wpisanego na klawiaturze numerycznej kodu. Generuje to prąd elektryczny, który zwalnia blokadę i umożliwia wejście do nieruchomości. Starsze wersje tego typu zamknięcia ograniczały się do możliwości wywołania konkretnego numeru w budynku, gdzie osoba wewnątrz zwalniała blokadę poprzez przycisk na domofonie. Zazwyczaj stosuje się elektrozaczepy do pracy ciągłej. Wówczas aby chwilowo zablokować drzwi, np. na czas wnoszenia mebli, należy użyć mechanicznej blokady przy zawiasach. Takie rozwiązanie jest spotykane w blokach mieszkalnych, gdzie lokatorzy nie mają możliwości czasowego wyłączenia blokady elektronicznej drzwi. Oczywiście tego typu kwestie należy ustalić w ramach wspólnoty mieszkańców i poinformować zarządcę budynku o preferowanym sposobie czasowego zwalniania blokady drzwi.