Biuro rachunkowe – jak wybrać najlepsze?

ksiegowosc

Wielu przedsiębiorców, którzy zakładają pierwsze firmy, wykonuje obowiązki księgowego samodzielnie. Ale w rozwijającym się przedsiębiorstwie przychodzi czas, kiedy warto przekazać specjalistom obowiązki związane z podatkami, księgowością i wszelkimi sprawami finansowymi. Jak wybrać idealne biuro do takiej współpracy?

Zatrudnienie biura rachunkowego kontra księgowy wewnętrzny.

Zanim osoba prowadząca działalność gospodarczą w Warszawie znajdzie odpowiedniego księgowego, musisz ustalić, czy potrzebuje biuro rachunkowe na warszawskiej Woli, czy wewnętrznego księgowego – na przykład działającego online.

Wiele małych firm nie odnotowuje takiej liczby transakcji finansowych, która wymaga zatrudniania księgowego na pełen etat lub nawet w niepełnym wymiarze godzin. Zatrudnienie zewnętrznej księgowej lub biura rachunkowego na zasadach doradczych to dobry pierwszy krok dla rozwijającej się firmy. Zewnętrzny podmiot będzie kosztować znacznie mniej niż wynagrodzenie i świadczenia pracownika pełnoetatowego. Jednocześnie można uzyskać wyższy poziom porad specjalistów z biura rachunkowego.

Nawet mając do dyspozycji najnowsze oraz najlepsze oprogramowanie księgowe oraz podatkowe nadal może być łatwiej – a przede wszystkim korzystniej – przekazać sprawy związane z finansami w ręce biura rachunkowego.

Czym zajmuje się biuro rachunkowe?

Biuro rachunkowe zazwyczaj obsługuje następujące funkcje księgowe:

  • przygotowanie zeznania podatkowego,

  • sporządzanie sprawozdań finansowych – w tym bilansu, rachunku zysków i strat oraz zestawienia środków pieniężnych,

  • analiza lub porady dotyczące rozwiązywania problemów.

Każda firma jest inna. Właściciel firmy może oczywiście rozszerzyć zakres usług prac.

Biuro rachunkowe zazwyczaj działa w oparciu o grafik godzinowy. Inną chętnie wykorzystywaną formą rozliczenia jest ta opierająca się o liczbę dostarczonych dokumentów księgowych (faktur i rachunków). Im jest ich więcej, tym więcej należy zapłacić.