Budowa przydomowej oczyszczalni ścieków – o czym należy pamiętać?

przydomowa oczyszczalnia sciekow

Decydując się na budowę przydomowej oczyszczalni ścieków trzeba pamiętać o wielu kwestiach. Do jednej z nich, oprócz rzecz jasna finansów, należy m.in. odpowiedź na pytanie dotyczące tego, czy działka na której ma powstać nie znajduje się na terenie chronionym. Jest także szereg formalności, jakie należy dopełnić. O jakich mowa?

Przydomowa oczyszczalnia ścieków – kwestie organizacyjne

Oczyszczalnie ścieków i planowanie ich powstania niosą ze sobą szereg kwestii, jakie należy wziąć pod uwagę. Przede wszystkim trzeba rozważyć czy ich pojawienie się na naszym terenie jest możliwe pod względem prawnym. Możemy o niej zapomnieć, kiedy np. działka zlokalizowana jest na terenie chronionym, albo też znajduje się on w obrębie parku krajobrazowego. Bezwzględnie nie możemy też przeprowadzić inwestycji w przypadku, kiedy obszar jest już skanalizowany. Jeśli jednak mamy przysłowiowe zielone światło na rozpoczęcie budowy, wybraliśmy odpowiedniego producenta, a także firmę, która będzie realizowała inwestycję, czas na przejście do spraw formalnych. Zanim jednak do nich przejdziemy, kilka słów o projekcie przydomowej oczyszczalni ścieków.

Zobacz także: https://deco24.pl/jak-dziala-oczyszczalnia-biologiczna/

Czy w zasadzie musimy go posiadać? Otóż nie. Według prawa nie mamy takiego obowiązku. Zadajmy sobie jednak pytanie, czy jest to dla nas opłacalne. Jeśli go nie ma, istnieje ryzyko wystąpienia dość istotnych błędów w trakcie budowy, a takich na pewno chcieliśmy uniknąć.

Budowa oczyszczalni w kilku krokach

Rozpoczynając inwestycję pod oczyszczalnie ścieków należy przede wszystkim pamiętać o zgłoszenie budowy do odpowiedniego organu. Często bowiem jest wymagane pozwolenie na budowę. Kolejny krok, to zastosowanie się do ważnych zasad odnośnie do lokalizacji oczyszczalni. Przede wszytkom nie może ona znajdować się bliżej niż 30 metrów od studni z ujęciem wody pitnej. Bardzo ważny jest też fakt, że osadnik gnilny należy zlokalizować od niej dalej niż minimum 15 metrów.

Bezwzględnie oczyszczalnia nie może stanąć bliżej niż 2 metry od granicy działki, a także od drogi. Jak widać budowa przydomowej oczyszczalni nie jest procesem bardzo skomplikowanym, jednak po drodze występuje sporo czynników, jakie należy wziąć pod uwzględnić. Zapominając o nich często jesteśmy narażeni na poniesienie bardzo dużych kosztów, a ponadto pojawienia się bardzo niebezpiecznych dla zdrowia konsekwencji. Nie wspominając już o przestrzegania obostrzeń, które stanowią przepisy.