Buty do zadań specjalnych – bieganie w trudnym terenie

buty do biegania

Bieganie w terenie wymaga specjalnego obuwia, które pozwoli stopie dopasować się do każdej nawierzchni i pokonać napotkane przeszkody. Celem obuwia ma być zabezpieczenie stopy przed urazami, ale też doskonała amortyzacja i odizolowanie od podłoża. Z tego względu w modelach butów do biegania w terenie znaczną rolę odgrywa bieżnik i sama podeszwa.

Czym charakteryzują się buty do biegania po trudnym terenie?

Obuwie biegowe używane w terenie ma nieco masywniejszą budowę. Na uwagę zasługują wzmocnione noski, które mają za zadanie chronić palce przed uderzeniami. Drugim kluczowym elementem są cholewy. Buty do biegania w terenie mają zazwyczaj wyższe cholewy oraz są wykonane ze sztywnego materiału, co zapewnia ochronę kostkom biegacza. Sztywniejsza jest także ochrona pięty. Ma to zapobiegać urazom, na które stopa jest narażona, kiedy biega się po trudnym terenie np. po ścieżkach górskich. W butach do biegania w terenie ważne są podeszwy, które mają zapewnić stopie naturalną linię zgięcia, ale też powinny dość dobrze amortyzować wstrząsy. Dobrą cechą obuwia sportowego jest jego lekkość. W wielu modelach udało się to uzyskać dzięki nowoczesnym materiałom, które używane są do produkcji butów. Lekkość produktu sprawia, że butów do biegania w terenie nie czuć na stopie, co pozwala na intensywny i szybki trening nawet w trudnych warunkach. Specjalne bieżniki pozwalają pokonać nawet błoto.

Jak wybrać buty do biegania?

Miłośnicy biegania wiedzą, że jedna para butów to za mało, aby bezpiecznie oddawać się temu sportowi. Buty powinny być dopasowane nie tylko do pory roku, ale też do rodzaju nawierzchni, po której się biega. Buty do biegania w terenie mogą dzielić się na zimowe oraz letnie. Zimowe obuwie biegowe zapewnia stopom ochronę przed chłodem, wilgocią, ale też jest antypoślizgowe. Za tę właściwość odpowiadają specjalne bieżniki na podeszwie, które zapewniają doskonałą przyczepność oraz izolację. Wodoodporne właściwości buty zawdzięczają materiałowi, z którego są wykonane. Membrany nie przemakają, dlatego buty do biegania w terenie sprawdzą się nawet podczas deszczu. Latem buty powinny być odpowiednio lekkie i przewiewne, aby stopa miała możliwość swobodnie oddychać. Za lekkość obuwia sportowego odpowiada obecnie specjalna pianka, która wstrzykiwana jest w podeszwy. Ma ona dobre właściwości izolacyjne, ale też sprawia, że każdy krok jest bardzo miękki. Buty dostępne są w wielu różnych kolorach oraz modelach, szeroki wybór butów do biegania w terenie sprawia, że każdy biegacz znajdzie idealną parę dla siebie.