Jak wybrać najlepszą kurtkę na sezon wiosenno-letni?

damskie kurtki

Wiosna i lato kojarzą się wszystkim z przyjemną pogodą, a także  licznymi okazjami do zdjęcia wierzchniego odzienia i pokazania ciekawych stylizacji. Nie można jednak zapominać, że również w sezonie wiosenno-letnim zdarzają się dni chłodniejsze, a pogoda stanowi wyzywanie. Kurtka jest więc niezbędnym elementem garderoby, także podczas wiosny i lata. Jak wybrać kurtkę tak, by nie tylko chroniła przed nieprzyjemną pogodą, ale i stanowiła pełnoprawny element stylizacji, nie zakrywając stroju, a strój uzupełniając? Warto wziąć pod uwagę poniższe porady. 

Czym kierować się przy wyborze kurtki na sezon wiosenno-letni?

Dobra kurtka wiosenno-letnia to taka, która chroni przed kapryśnymi warunkami pogodowymi, bo te, szczególnie wiosną, zmieniają się jak w kalejdoskopie. Wybierając jednak kurtkę przez pryzmat warunków pogodowych, którym ubranie ma sprostać, warto pamiętać, że pomiędzy pięknym słonecznym dniem, a deszczową pogodą jest jeszcze miejsce na mniej skrajne pogodowe doświadczenia. W związku z tym warto zaopatrzyć się wiosną w dwa rodzaje kurtek. Te nieco lżejsze, z materiałów, które chronią raczej przed chłodem, niż deszczem (bomberka, jeans, skóra, zamsz) oraz kurtki przeznaczone typowo na wyjątkowo zimną i deszczową pogodę (np. kurtki puchowe, tylko o lżejszym kroju, niż ich wersje na zimę). Dzięki temu zestawieniu z powodzeniem uda się skomponować stylizację dopasowaną do każdej pogody. Decydując się na kurtkę wiosenno-letnią trzeba mieć także na uwadze to, czy i na jaki odpoczynek wyjeżdżamy. Na wakacje bardziej aktywne (np. wspinaczka górska) przydarzą się kurtki typu drugiego, np. kurtka pikowana lub parka, z kolei na wakacje w mieście z powodzeniem sprawdzi się zamsz, jeans czy wspomniana skóra. Mimo wszystko i tak warto mieć w szafie tak kurtkę “lżejszą”, jak i taką do pogodowych zadań specjalnych, bo pogoda zaskakuje zawsze, także podczas codziennych zajęć. Szukajmy sklepów, które oferują szeroki asortyment tego typu produktów, pozwalając znaleźć kurtki wiosenne w każdym stylu, pamiętając że wyrażenia kurtka, wiosna wcale nie muszą sobie przeczyć i w tej właśnie parze należy je wykorzystać robiąc zakupy, te stacjonarnie czy w internecie. 

Jaki typ kurtki wybrać na sezon wiosenno-letni?

Wybór kurtek nadających się na sezon wiosenno-letni jest bardzo szeroki. Do wyboru mamy kurtki jeansowe, zamszowe, skórzane (w tym z eko skóry), bomberki, kurtki puchowe, pikowane czy parki. Niezależnie od tego, na jaki model się ostatecznie zdecydujemy, przed zakupami warto ustalić, jaka paleta kolorów jest tą, w której czujemy się najbardziej komfortowo. Ani w zimie, ani tym bardziej wiosną nie ma obowiązku nosić odzieży wierzchniej w szarościach, beżach czy czerni. Należy jednak także mieć na uwadze to, że pośród wymienionych tu stylów kurtek istnieją modele bardziej klasyczne – jeans, skóra, zamsz, parka (utrzymane zazwyczaj w klasycznej palecie barw, beżach, czerni, szarości) oraz modele nowocześniejsze, kurtki puchowe, pikowane lub bomberki, w przypadku których łatwiej będzie znaleźć produkty w nietypowych, wyrazistych kolorach. Wybierając kurtkę weżmy także pod uwagę, że takie kurtki jak kurtka jeansowa, zamszowa czy skórzana stanowią ważny element stroju o tyle, że można ich w ogóle nie zdejmować, szczególnie wtedy, gdy stanowią element stylizacji podczas wyjścia do restauracji, w tym do “ogródka”. Z tego względu przemyślmy podwójnie to, jak wygląda kupowana odzież. Ostatecznie trzeba określić jeszcze, czy wybrany typ kurtki służy figurze – kształty podkreśli np. kurtka jeansowa czy skórzana (chyba, że wybierzemy modele oversize), z kolei luzu zdecydowanie nada stylizacji kurtka parka. Ponownie, poleca się mieć w szafie zarówno kurtkę o kroju luźniejszym, jak i podkreślającym figurę, by dopasować strój nie tylko do pogody, ale i do nastroju (bo dobre samopoczucie jest przecież najważniejsze, tym bardziej, że często jest właśnie od pogody uzależnione i tak samo zmienne). 

Dzięki dobrze dobranej kurtce, wiosenno-letnie stylizacje mogą być ciekawe i zmienne jak pogoda, jednak dobry nastrój, dzięki dobremu produktowi, pozostanie niezmienny. A o to przecież w zakupach i stylizowaniu ubrań niezmiennie chodzi, bez względu na sezon.