Trenujesz? Dopasuj swoją dietę online do aktywności!

0
dieta online

Jesteś stałym bywalcem siłowni? A może regularnie biegasz lub zawodowo uprawiasz sport? Oznacza to, że równie ważne jak treningi powinno być dla ciebie to, co jesz. Twój codzienny wydatek energetyczny jest na pewno większy niż osób, które prowadzą siedzący tryb życia. Dlatego w twojej sytuacji idealnym rozwiązaniem będzie dieta online dopasowana do potrzeb sportowca!

Aby móc trenować i ćwiczyć bez obaw o to, że odbije się to na twoim zdrowiu, musisz dostarczać organizmowi odpowiednią dawkę tłuszczów, białek i węglowodanów. W zależności od stopnia aktywności fizycznej proporcje tych składników odżywczych będą się zmieniać. Jeśli chcesz mieć dużo energii, czuć się dobrze i zależy ci na tym, aby treningi przynosiły satysfakcjonujące efekty, przyda ci się dobra dieta sportowa online. Pamiętaj jednak, że musi być ona skomponowana pod kątem tego, jak intensywnie ćwiczysz i jaki cel zamierzasz osiągnąć.

Dieta online dla aktywnych – kto i jak powinien ją ułożyć?

Chcąc, by dieta przez Internet rzeczywiście przyniosła spodziewane rezultaty, trzeba nie tylko jej przestrzegać, ale także powierzyć jej ułożenie profesjonaliście. Plany dietetyczne online tworzone z myślą o sportowcach, osobach trenujących na siłowni powstają na podstawie szczegółowego wywiadu z samym zainteresowanym. Dlatego też dieta indywidualna opracowana przez specjalistę od żywienia, a jednocześnie trenera – np. Akopa Szostaka – będzie idealnie dopasowana do twoich potrzeb.

Inny jadłospis zostanie ułożony dla aktywnych osób uprawiających nordic walking, a inny dla piłkarzy czy kulturystów. Dieta sportowa online oprócz propozycji posiłków powinna obejmować także wskazówki dotyczące suplementacji. Intensywne ćwiczenia wymagają tego, aby przyjmować elektrolity czy preparaty z kompleksem witamin. Stworzenie planu żywieniowego dla sportowca to wbrew pozorom trudne zadanie – potrzebna jest do tego szeroka wiedza i kompetencje.

Zapotrzebowanie energetyczne a aktywność fizyczna

Sportowcy powinni spożywać więcej kalorii stosunku do osób nieuprawiających aktywność fizycznej. Jednak z ich ilością łatwo przesadzić – grozi to także tym, którzy regularnie ćwiczą.

Źródłem kalorii są węglowodany. Ci, którzy bardzo intensywnie trenują, powinni dziennie spożywać aż do 12 g tych makroskładników na każdy kilogram masy ciała. Natomiast w przypadku osób uprawiających sport rekreacyjnie, wartość ta spada do zaledwie 3 g.

Plany dietetyczne online sprzyjające regeneracji

To, co je sportowiec, powinno zapewniać, że jego organizm będzie szybko odzyskiwał siły. Dlatego też w dietach online nie brakuje białka, które odpowiada między innymi za regulację procesów regeneracyjnych oraz pomaga zbudować masę mięśniową.

Jeżeli pływasz, biegasz, uprawiasz kolarstwo, to potrzebujesz dziennie nawet 1,4 g białka na kilogram masy ciała. Natomiast jeśli zależy ci na tym, aby wyrzeźbić muskulaturę, powiedz o tym specjaliście od żywienia – na pewno zaproponuje ci dietę bogatą w ten składnik odżywczy.

Zdrowe tłuszcze a treningi

Decydując się na odchudzanie z dietetykiem, nie należy spodziewać się, że całkowicie wyeliminuje on tłuszcze z naszego menu. Pełnią one ważne funkcje – umożliwiają wchłanianie witamin oraz wspierają funkcjonowanie układu odpornościowego i nerwowego.

W diecie online dopasowanej do aktywnego trybu życia nie zabraknie orzechów, olejów roślinnych i ryb. To właśnie w tych produktach znajdują się nienasycone kwasy tłuszczowe, które pomagają zachować zdrowie i są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu.