Budowa domu – o czym należy pamiętać?

budowa domu

Będąc inwestorem swojego przyszłego budynku mieszkalnego, chcemy jak najbardziej zadbać o wszystko ze szczegółami po to, aby później niczego nie żałować i by wszystko działało, jak trzeba. Często jednak nie wiemy dokładnie, jakie zabiegi należy wykonać, w celu lepszego zabezpieczenia domu oraz ogólnego zarządzania przebiegiem naszej budowy.

Przed każdym przystąpieniem do budowy warto jest więc zorganizować sobie plan, w którym uwzględnimy wszystkie poszczególne etapy po to, by w trakcie całego procesu żadna czynność bądź brak materiałów nam nie przystawił.

Zaczynając od projektu

Zakup projektu wiąże się już z pewną decyzją w temacie rozpoczęcia budowy i nabywając go, powinniśmy mieć już gotową i prawnie zgłoszoną do startu budowy działkę. Chcąc zaoszczędzić, powinniśmy rozglądać się bardziej za gotowymi projektami, które znaleźć możemy na stronach internetowych. W przeciwnym przypadku, jeśli nasz budżet to umożliwia, możemy zgłosić się do projektantów o stworzenie indywidualnego projektu względem swoich potrzeb.

Mając już projekt, od razu należy myśleć o wszystkich potrzebnych specjalistach. Są to kierownik budowy, geodeta, a także cała ekipa budowlana. Zawsze, mając już gotowy projekt, powinniśmy sporządzić pełny budżet, na którego podstawie określimy na czym warto zaoszczędzić.

Czynniki, które pozwolą nam oszczędzić

Oczywiście, że można zbudować ładny dom stosunkowo niskim kosztem. Trzeba tylko sporo nakombinować i oszczędzać z głową. Pamiętajmy, że oszczędzanie nigdy nie jest ponad normami bezpieczeństwa, dlatego nie możemy starać się ukryć przed kierownikiem budowy, że w celu zachowania paru groszy nie zazbroiliśmy dobrze płyty czy fundamentu bądź zostawiliśmy dziurę na okno w miejscu, w którym nie powinno ono się znajdować.

Przykładami, na których można oszczędzać są dach oraz piwnica. Badania wykazują, że w przypadku piwnicy, koszt budowy domu może wzrosnąć nawet o 15 procent. Dach jest czymś jeszcze droższym. Skomplikowana więźba dachowa z dużą ilością spadów, znacznie podnosi koszty całej budowy. Warto może więc dokonać kilku zmian w projekcie i zmienić konstrukcję dachu na prostszą. Tyczy się to również materiału pokrycia dachowego. Dachówka ceramiczna jest stosunkowo drogą propozycją oraz wymaga wzmocnienia więźby dachowej, co może generować dodatkowe koszty. Lepiej w tym wypadku posłużyć się lekką, ale również wytrzymałą blachodachówką.

budowa

Co warto wprowadzić w trakcie budowy

Istnieje kilka ciekawych i praktycznych czynności, dzięki którym możemy zabezpieczyć budowlę na przyszłość przed niechcianymi czynnikami atmosferycznymi. Pierwszym takim sposobem jest izolacja fundamentów. Warto w tym wypadku jest skorzystać z pomocy specjalistów, takich jak firma SUEZ, którzy w pełni przemyślanie i rozsądnie dobiorą odpowiedni materiał tak, aby izolacja była trwała i służyła na bardzo długo.

Warto jest również od razu ocieplić ściany budynków, ponieważ niskie temperatury z biegiem lat źle wpływają na mury. Często stosowaną praktyką jest również tworzenie korytka odwadniającego, które wyprowadzi nagromadzoną pod domem wodę.