Cięcie laserem – czy wszystkie gatunki blach można poddać obróbce laserowej?

1
ciecie laserowe

Cięcie laserem z powodzeniem umożliwia jak najbardziej precyzyjne uzyskanie pożądanego kształtu zarówno blach, jak i innych materiałów. W przeciwieństwie do innych technologii wykorzystywanych do obróbki daje dużo możliwości w zakresie powtarzalności prowadzonych działań. Czy wszystkie blachy można właśnie tej poddać? Na czym właściwie polega wycinanie laserowe? Podpowiadamy.

Technika cięcia laserem – na czym polega?

Podczas cięcia laserem wykorzystuje się wiązkę laserową, która to odpowiada za rozprowadzenie dużej ilości energii na stosunkowo małej przestrzeni. Kiedy promień zetknie się z jej powierzchnią, spora ilość wspomnianej energii jest przenoszona właśnie na nią. To właśnie sekret wykonania tak bardzo precyzyjnych nacięć, jakie wychodzą właśnie spod lasera. Nic dziwnego, że wycinanie laserowe tak mocno wyróżnia się spośród innych dostępnych na rynku technologii. W przypadku cięcia blachy, wykorzystywane są różne formy, a wszystko związane jest z tym, że muszą być one dopasowane stricte do konkretnego materiału. Wyróżniamy wśród nich między innymi: odparowanie, wypalanie, topnienie i wydmuchiwanie oraz tworzenie pęknięć.

Przeczytaj także: https://www.world360.pl/ciecie-laserowe-kiedy-sie-przydaje/

Wycinanie laserem blach – o jakich mowa?

Odpowiedź na to pytanie jest dość jasna: tak naprawdę nie ma przeciwwskazań do tego, aby wycinaniu laserowemu nie była poddana jakakolwiek z blach. W zasadzie wszystkie się do tego nadają. Obróbce z powodzeniem mogą być więc poddane zarówno miedź, jak i mosiądz oraz aluminium. Tutaj jednak warto pamiętać o tym, że bardzo duże znaczenie ma grubość danej blachy, którą będziemy chcieli poddać obróbce. Jeśli chodzi o te, które wykonane zostały z aluminium, to warto, aby nie miały więcej niż 3 milimetry. Jeśli chodzi o blachy nierdzewne, to technikę w postaci cięcia laserowego można wykorzystać na tych, których grubość nie przekracza 6 milimetrów. Jeśli chodzi natomiast o blachy czarne, to tego typu rozwiązanie będzie dobre dla materiałów, w których maksymalna grubość wynosi 15 mm.

Cięcie laserowe – dlaczego warto z niego korzystać?

Z powodzeniem można stwierdzić fakt, że na wycinanie laserowe warto postawić. Zdecydowanie jest ono jedną z najlepszych metod dostępnych na rynku i co ważne – umożliwiającą powtarzanie wykonanych czynności. Nie bez znaczenia pozostaje także fakt, że nie ma w niej mowy o różnego rodzaju odchyleniach. Trzeba jednak pamiętać o tym, że dotyczy to głównie blach, których grubość nie przekracza 2,5 cm.

1 KOMENTARZ