Cięcie żelbetu – o czym mowa w praktyce?

budowa domu

Podczas tworzenia wszelkich konstrukcji i budynków gotowe surowce to zdecydowanie za mało. Jeżeli chcemy, by wszystko szło zgodnie z planem, wszystkie materiały musimy oczywiście odpowiednio przygotować i obrobić. Tyczy się to również oczywiście betonu czy żelbetu. Kiedy wykonuje cię cięcie tychże surowców, a także jakie znamy sposoby na wykonanie tego typu obróbki?

Kiedy konieczne jest wykonanie cięcia żelbetu?

Cięcie betonu jest czynnością wykonywaną naprawdę często. Zazwyczaj bowiem tego typu surowiec jest wytwarzany w taki sposób, iż jego końcowa forma jest dość nieregularna. To właśnie dlatego odpowiednia jego obróbka jest tak naprawdę konieczna, by wszelka praca mogła być wykonywana bez żadnych przeszkód. Oczywiście cięcie żelbetu z uwagi na jego właściwości nie jest najłatwiejszą czynnością, bowiem jest to materiał bardzo wytrzymały i twardy.

W jakim jednak celu najczęściej musimy ciąć beton? Tak naprawdę w każdej sytuacji, kiedy to wymagane jest od nas odpowiednie uformowanie brył tego materiału, a więc na przykład przy tworzeniu ścian, stropów, schodów czy posadzek, tworzenie otworów wymaganych na przykład w celu podłączenia odpowiednich instalacji, a także przy wykonywaniu szczelin dylatacyjnych. Jest to oczywiście jednak tylko ułamek sytuacji, w których cięcie żelbetu jest konieczne.

Metody cięcia żelbetu

Najczęściej cięcie betonu wykonuje się na mokro, gdyż wtedy surowiec jest bardziej podatny na cięcia, nie generuje pyłu, a zarazem taki sposób obróbki zapewnia nam zachowanie gładkich krawędzi. W niektórych przypadkach jednak konieczne, a wręcz zalecane jest zastosowanie cięcia na sucho.

Jeżeli zaś chodzi o narzędzia, jakich używamy do cięcia żelbetu, najczęściej stosowaną konstrukcją są piły ręczne. Dzięki nim możliwe jest używanie tak zwanej techniki diamentowej, która jest najczęściej stosowaną metodą cięcia betonu czy żelbetu. Co tego celu używa się specjalnych diamentowych tarcz, które są odporne na bardzo duże obciążenia, są sobie w stanie poradzić sobie z nawet tak twardym materiałem, jak beton, a w dodatku nie uszkodzą się one w starciu z nim.