Czas podsumowań – wnętrza w 2017 roku

Czas podsumowań – wnętrza w 2017 roku

Mijający rok upłynął nam pod znakiem wielu ciekawych wydarzeń, również na rynku wnętrzarskim nie brakowało nowości. Popularny wcześniej surowy styl zaczął ustępować miejsca pastelowym kolorom, które ocieplają pomieszczenia. W modzie jest też większe wykorzystanie roślin jako elementów upiększających mieszkania. Ale to nie wszystko.

Meble

W trendach mieszkaniowych nie zmienia się jedno – preferujemy coraz mniejsze mieszkania. Jak mówi raport Open Finance, deweloperzy budują mieszkania średnio o 7 metrów kwadratowych mniejsze niż kilka lat temu. Ten trend się utrzymuje, a razem z nim pojawiają się nowe wymagania w stosunku do mebli.  Efektem mniejszego metrażu jest nietypowych okuć meblowych i zabudowy na zamówienie. W mijającym roku królowały meble kompaktowe, które pozwalały nam zaoszczędzić dużo miejsca. – Na rynku istnieje wiele rozwiązań, które ułatwiają planowanie rozkładu pomieszczenia – mówi Jakub Malinowski, ekspert ds. okuć meblowych Häfele. – Najłatwiej zaoszczędzić miejsce w kuchni. Można zastosować specjalne szafki narożne, które do maksimum wykorzystają nawet niewielką ilość przestrzeni. Przykładem jest półka Nuvola, która dzięki oryginalnej budowie daje sobie radę z tą trudnością jaką jest narożnik – dodaje. Miejsce oszczędzamy również w salonie. Ponieważ stają się one coraz mniejsze, decydujemy się na rozwiązania, które ułatwią nam poruszanie się po pomieszczeniu. Duże pole do popisu daje garderoba, w której można schować składane deski do prasowania czy wieszaki. Wysoką szafę odpowiednio zagospodarować pozwoli nam pantograf.

Kolory

Według amerykańskiej korporacji poligraficznej Pantone, kolorem roku 2017 był Greenery, czyli zieleń z mocno zaakcentowanymi odcieniami limonkowo-żółtymi. Było to widoczne również we wnętrzarskich trendach. Stonowany kolor zielony, obok szarego denimu wiodły prym w wyborach Polaków. Szarości nie wyszły z mody i nie zanosi się na to, żeby miały nam się znudzić. Biel, która do tej pory była numerem jeden, zwłaszcza jeśli chodzi o zabudowę kuchenną, jest już przełamywana i oddaje pola innym kolorom.

Oświetlenie

Niezależnie od tego czy preferujemy oświetlenie sufitowe, lampy stojące czy naścienne – w tym roku prym wiodło oświetlenie LED. – Po pierwsze dlatego, że jest energooszczędne. Dzięki niemu wiele zostaje w naszym portfelu. Po drugie taśmy LED-owe, które są obecnie stosowane są łatwe w montażu i dają nam dużo możliwości. Mowa tu o taśmach LED Loox – mówi Jakub Malinowski. – Taką taśmę możemy zamontować nie tylko w pokoju, ale też w kuchni, gdzie oświetlimy strefę roboczą, czy w garderobie, gdzie dobrze sprawdzi się również jako dekoracja – dodaje. Standardem staje się już stosowanie oświetlenia LED w zabudowie meblowej. Nadaje to świeżości i intymnego nastroju. W naszych wyborach wnętrzarskich coraz bardziej zdajemy sobie sprawę z tego, że gra światłem może być naszym sprzymierzeńcem w udekorowaniu pomieszczenia i sprawieniu, że będzie wydawało się przytulniejsze i nowocześniejsze zarazem.

Dekoracje

W zgodzie z obecnie preferowanym stylem są wszelkiego rodzaju metalowe i szklane wykończenia. Na boczny tor został zepchnięty plastik, który w aktualnych trendach nie jest mile widziany. Jeśli chodzi o wzornictwo, to w nawiązaniu do wspomnianego już koloru Greenery – w modzie są teraz motywy wszelkiego rodzaju liści. Coraz częściej zdobią one obicia poduszek, ściany czy fotele.