Czipowanie zwierząt domowych w świetle obowiązujących przepisów

weterynaria

Czipowanie zwierząt domowych (jako skuteczna metoda ograniczania ich bezdomności) jest tematem poruszanym w Sejmie już od kilkunastu lat. Na razie sprawa zakończyła się sukcesem – ku uciesze ekologów i obrońców prac zwierząt. Co o czipowaniu domowych pupili mówią przepisy prawne? Co warto wiedzieć o samych chipach? Odpowiedź znajduje się w artykule.

Kilka słów o czipowaniu zwierząt domowych

Czipowanie zwierząt domowych to nic innego, jak wszczepienie w ich ciało mikroprocesora (mikrochipa) w szklanej kapsułce o wielkości ziarnka ryżu, w którym znajduje się specjalny kod (w postacie numeru identyfikacyjnego, składającego się z 15 cyfr). Sam proces czipowania przypomina udzielenie zwierzęciu zastrzyku. Chip umieszcza się na szyi lub między łopatkami zwierzęcia.

Czipowaniem zwierząt domowych zajmuje się Gabinet Weterynaryjny Strażacka, działający w samym centrum Ożarowa Mazowieckiego. W przychodni pracują weterynarze onkolodzy i chirurdzy. Pupile mogą liczyć na profesjonalną opiekę.

Co przepisy prawne mówią o czipowaniu zwierząt domowych?

Temat czipowania i bezpieczeństwa zwierząt domowych zaczęto poruszać w Sejmie dopiero kilka – kilkanaście lat temu. Ważna jest decyzja o obowiązkowym czipowaniu (za pomocą mikroczipów) wszystkich kotów, psów i fretek. Dodatkowo informacje o nich muszą zostać wprowadzone do Rejestru Zwierząt. Kilka lat później, w 2016 roku, Sejm zrezygnował z obowiązkowego znakowania zwierząt. Kolejny przełom nastąpił niedawno. Zmiany weszły 1 maja 2022 roku – od tej pory koty, psy i fretki muszą zostać oznakowane i zarejestrowane w ciągu 4 miesięcy. Jeśli poprzedni właściciel decyduje się sprzedaż lub oddać zwierzę, musi wpierw je zaczipować. Przepisy mówią wyraźnie – obecnie nie wolno sprzedawać i ofiarowywać nieczipowanych zwierząt.

Dodatkowo Sejm zwrócił uwagę na spore koszty zaczipowania i rejestracji zwierząt domowych – nie każdego na to stać. Takie osoby mogą starać się o refundację z budżetu państwa i samorządów. Na razie rekompensaty będą wypłacane do końca 2022 roku.

Przepisy prawne a życie zwierząt domowych

Przepisy prawne mówią wiele o sytuacji zwierząt domowych. Istnieje aktualna Ustawa o Dobrostanie i Ochronie Zwierząt – uzupełniona o nową definicję znęcania się nad zwierzętami. Nie można zatem dokonywać działań, które mają na celu uszkodzić części ciała zwierzęcia. Nie wolno także sprzedawać zwierząt na targowiskach i ulicy – w razie zauważenia takich praktyk należy poinformować o tym władze. Owymi sprawami zajęto się w Sejmie po doniesieniach o łamaniu praw zwierząt w nielegalnych hodowlach.