Najczęściej występujące choroby zwierząt egzotycznych

weterynaria

Zwierzęta, tak samo, jak ludzie mogą zachorować na różnego rodzaju choroby. Zapoznać się z nimi powinien każdy właściciel pupila. Być może powszechne dolegliwości domowych zwierząt są już Ci dobrze znane. Jednak, jeśli rozważasz zakup egzotycznego zwierzaka, musisz wiedzieć, że w tym przypadku wygląda to trochę inaczej. Poznaj najpowszechniejsze choroby zwierząt egzotycznych.

Zwierzęta egzotyczne – najpopularniejsze choroby

Zwierzęta egzotyczne swego czasu były luksusem, na który mało kto mógł sobie pozwolić. Obecnie stały się one czymś dużo bardziej powszechnym, przez to decyduje się na nie coraz więcej osób. Przed sprowadzeniem egzotycznego zwierzaka do swojego domu warto jednak się z nim bliżej zapoznać. Ich organizmy są nieco inne niż tutejszych zwierząt domowych. Nie daj się zaskoczyć i dowiedz się więcej na ich temat.

Jedną z częstszych chorób u zwierząt egzotycznych jest MBD, czyli metaboliczna choroba kości. Występuje ona głównie u gadów. Dotykane są nią między innymi żółwie, jaszczurki, a nawet węże.

Przyczyną metabolicznej choroby kości może być niewłaściwa dieta. Niedobór wapnia w przypadku takich zwierząt może prowadzić do poważnych uszczerbków na zdrowiu. Nieleczona choroba MBD prowadzi do wychudzenia, deformacji, a w najpoważniejszych przypadkach złamania kości.

Kolejną przypadłością u zwierząt egzotycznych są choroby pasożytnicze. Cechą charakterystyczną dla tego typu chorób jest rozwolnienie lub blada błona śluzowa pupila. Klinka zwierząt egzotycznych – Śląsk pomoże Twojemu zwierzakowi dojść do siebie.

Egzotyczne gady mają na swoim ciele tak zwaną wylinkę, którą po pewnym czasie zrzucają. Jeśli proces ten znacznie się wydłuża, koniecznie udaj się do weterynarza leczącego egzotyczne zwierzęta. Zbyt długo zaciśnięta wylinka może prowadzić do martwicy ogonka lub łapek.

Ze względu na ściśle określone potrzeby, zwierzęta egzotyczne często cierpią również na infekcje układu oddechowego oraz niedobór witamin.

Jak leczyć egzotyczne zwierzęta?

Pamiętaj, że nie każdy weterynarz jest wyszkolony do leczenia egzotycznych zwierząt. Jeśli masz nietypowego pupila, zwróć szczególną uwagę na wybór właściwej kliniki weterynaryjnej.

W diagnozowaniu chorób oraz leczeniu egzotycznych zwierząt specjalizuje się klinika weterynaryjna – Chorzów. Przychodnia została otwarta już w 1990 roku i od tego czasu zdążyła zdobyć ogromne doświadczenie na temat różnego rodzaju zwierząt i ich potrzeb.

Egzotyczne zwierzęta wymagają szczególnej opieki, dlatego pod żadnym pozorem nie lekceważ ich potrzeb.