Jak usunąć zabrudzenia z porowatych powierzchni?

porzadek

Utrzymanie czystości w pomieszczeniach jest niezbędne do stworzenia odpowiednich warunków przebywania, mieszkania czy pracy w nich. Aby zadbać o czystość a jednocześnie nie doprowadzić do zniszczenia powierzchni, konieczne jest dobranie odpowiednich metod pracy. Szczególnie wymagające pod tym względem są powierzchnie o porowatej strukturze, które są bardzo podatne na wnikanie zanieczyszczeń. Jak o nie zadbać?

Regularność to podstawa

Porowata struktura niektórych materiałów od wykańczania podłóg, np. marmuru, piaskowca czy gresu sprawia, że zanieczyszczenia mogą wnikać w ich głąb – stają się w ten sposób niezwykle trudne do wyczyszczenia. Dlatego tak bardzo ważne jest, żeby nawierzchnie takie były sprzątane z bardzo dużą regularnością – tylko wtedy można zminimalizować wchłanianie zanieczyszczeń. Zbyt rzadkie sprzątanie prowadzić będzie do powstawania plam i przebarwień, których późniejsze usunięcie będzie trudne. W ekstremalnych sytuacjach wymagać może nawet naruszenia zewnętrznych warstw materiałów.

Czego używać w czyszczeniu powierzchni?

Czyszczenie powierzchni porowatych wymaga zastosowania odpowiednich środków i narzędzi. Najlepszym rozwiązaniem są produkty chemiczne specjalnie przeznaczone do czyszczenia tego typu powierzchni, niemniej dobrze mogą sprawdzić się również środki uniwersalne, wzbogacone o dodatkowe składniki. Taką mieszankę stanowi np. roztwór wody ze zwykłego płynu do mycia naczyń, wzmocniony odrobiną amoniaku. Niezależnie od wybranego rozwiązania, środek do czyszczenia należy nanosić na powierzchnię przy pomocy delikatnego narzędzia, np. miękkiego mopa czy ściereczki z mikrofibry – szorowanie co prawda pozwoli łatwiej dotrzeć do zanieczyszczeń, które wniknęły głęboko w strukturę materiału, jednocześnie jednak może prowadzić do widocznego uszkodzenia powierzchni. Po naniesieniu środka czyszczące, należy go zostawić na jakiś czas, by zanieczyszczenia zostały rozpuszczone – dopiero później można je zmyć przy użyciu czystej wody. Alternatywnym rozwiązaniem, stosowanym jednak w przypadku powierzchni zewnętrznych (np. podjazdów samochodowych, ścieżek, tarasów) jest usunięcie zanieczyszczeń przy użyciu myjki ciśnieniowej.

Szeroki wybór środków doskonale spisujących się na porowatych powierzchniach znajdziemy w ofercie firmy Linea Trade.

Profilaktyka zanieczyszczeń

Regularne i intensywne czyszczenie powierzchni porowatych może być zbyt dużym obciążeniem. Dlatego bardzo często w miejscach, gdzie powierzchnie te są narażone na wyjątkowo intensywne zanieczyszczenie, możliwe jest stosowanie powłok ochronnych. Zmniejszają one chłonność powierzchni