Zatrzaski koszulowe. Przegląd rozwiązań

napy

Zatrzaski koszulowe to proste dodatki krawieckie, które umożliwiają spinanie dwóch części materiału – a więc ich rozpinanie i zapinanie. Swoją popularność zyskały dzięki prostej formie i praktyczności. Zapinanie i odpinanie zatrzasku wymaga tylko jednego ruchu ręką. Szybkość, z jaką korzysta się z tych elementów, powoduje, że są stosowane zarówno w odzieży dla dorosłych, jak i dla dzieci. Czym się wyróżniają zatrzaski koszulowe i jakie są ich rodzaje?

Zatrzaski koszulowe – co to jest?

Zatrzaski koszulowe to najpopularniejsza metoda łączenia materiałów, której sposób działania można przyrównać do guzików. Zatrzask składa się z części wewnętrznej z główką i zewnętrznej z gniazdem. Elementy te zazębiają się, co z kolei umożliwia sprawne łączenie dwóch materiałów. Zapięcie to jest o wiele wygodniejsze niż tradycyjne guziki. Dlatego zatrzaski koszulowe stosowane są do produkcji dziecięcych koszulek czy koszul dla dorosłych. Wyróżniają się także zwiększoną wytrzymałością i niewielkim rozmiarem, co sprawia, pozwalają na sprawne korzystanie z nich przez długi czas.

Zatrzaski koszulowe – jakie są ich rodzaje?

Ze względu na konstrukcję wyróżnia się dwa podstawowe rodzaje zatrzasków – napy i springi. Springi to nic innego, jak zatrzaski o bardziej delikatnej konstrukcji i stosowane są do wymagających tkanin. Napy są z kolei najczęściej stosownym rodzajem zatrzasków. Firmy specjalizujące się w tych produktach takie, jak Krawgors, gwarantują rozbudowany asortyment tych zapięć. Napy i springi składają się z części zewnętrznej, którą mocuje się za pomocą nita. Druga część znajduje się z kolei na froncie materiału – na widoku. Dlatego elementy te są często zdobione, aby urozmaicić wygląd tkaniny. Zarówno jeden, jak i drugi typ produktów wyróżnia się jednak zwiększoną trwałością i precyzją łączenia.

Zatrzaski koszulowe – z czego powstają?

Zatrzaski koszulowe dzieli się również ze względu na materiał, z jakiego powstają. Pod tym względem można wyróżnić zatrzaski plastikowe i metalowe. Solidne i trwałe napy metalowe dostępne są w wielu różnych wersjach kolorystycznych (złotej, srebrnej czy czarnej). Często posiadają także ozdobną wierzchnią warstwę, która stanowi element dekoracyjny. Dostępne są w wielu rozmiarach od 5 mm do nawet 21 mm. Średnicę warto jednak dobierać zgodnie z wielkością tkaniny, do której ma zostać przyszyty zatrzask. Lekkie modele plastikowe mogą z kolei występować w formie lakierowanej lub matowej. Zwykle tworzone są w czarnej, białej lub przezroczystej odsłonie.