Czy dieta w sporcie jest ważna i dlaczego?

sport top

Czy uprawiając sport, należy skupić się na diecie? Wszystko zależy od nas. Jednak jeśli chcemy uzyskiwać najlepsze wyniki w tym, co robimy, to dieta będzie niezbędna. Raczej trudno sobie wyobrazić to, aby jakiś kulturysta zbudował piękną sylwetkę, jedząc śmieciowe jedzenie. Dieta w sporcie jest kluczowa. Jednak z jakich powodów tak jest?

Regeneracja po treningu

Generalnie uprawianie aktywności fizycznej polega na tym, iż podczas treningu dochodzi do mikrouszkodzeń mięśni. Później, jeśli organizm ma odpowiedni budulec do tego, następuje etap regeneracji, podczas którego mikrouszkodzenia są naprawiane, a nawet więcej – mięśnie stają się nieco silniejsze. Tak wygląda w ogromnym uproszczeniu proces zwiększania siły. Jednak kluczowym elementem w tym procesie jest właśnie dieta. Musimy dostarczyć odpowiednie składniki naszemu ciału, w odpowiedniej porze. Zatem nie ma szans, aby dwie identyczne osoby miały podobne wyniki w sporcie, jeśli jedna z nich ma zdrową i dobrze zbilansowaną dietę a druga je śmieciowe jedzenie z fast-foodów. Kulturyści mówią, iż dla nich prawdziwy i najważniejszy trening odbywa się w kuchni.

Redukcja masy mięśniowej

W niektórych sportach istotna jest redukcja wagi. Dobrym przykładem są maratończycy, którzy odchudzają się, aby mieć na dane zawody idealną wagę startową. Tutaj każdy kilogram ma ogromny wpływ na osiągane wyniki, gdyż trzeba go “dźwigać” ze sobą przez przeszło 42 kilometry. Dlatego też maratończyk musi mieć odpowiednią dietę. Oczywiście nie tylko podczas redukcji i dochodzenia do idealnej wagi biegowej. Na co dzień, podczas treningów także musi dostarczyć odpowiednią ilość paliwa ciału, aby móc efektywnie ćwiczyć i się regenerować.

Budowa masy mięśniowej

Wiele sportów skupia się na budowaniu mięśni. Jednak czy można to zrobić bez odpowiedniej diety? Nie! Jeśli nie będziemy spożywali odpowiedniej ilości kalorii dziennie, to nie będziemy przybierali na mięśniach. Jest to niemożliwe. Aby budować mięśnie, potrzebna jest nadwyżka kaloryczna w diecie. Jeśli będziemy jedli za mało, to ćwicząc, będziemy nieświadomie spalać mięśnie!

źródło: betonline.net.pl