Czym jest ciąg alkoholowy i jak go przerwać?

ciag alkoholowy

Ciąg alkoholowy to stan niebezpieczny dla zdrowia fizycznego i psychicznego. Osoba pozostająca w tym stanie szkodzi nie tylko sobie, ale też swoim bliskim. Niektórzy chcą przerwać ciąg alkoholowy, ale reakcja organizmu na proces trzeźwienia jest dla nich zbyt trudna do przetrwania. Jak w takim razie bezpiecznie przerwać cug? Dowiedz się, jak to zrobić i dlaczego warto skorzystać z fachowej pomocy.

Co to jest ciąg alkoholowy?

Większość terapeutów ciąg alkoholowy określa jako stan nietrzeźwości trwający minimum 48 godzin. Alkoholicy potrafią pozostawać w nim całe miesiące, a nawet lata. Jeszcze zanim wytrzeźwieją, sięgają po butelkę z alkoholem, żeby uniknąć przykrych objawów odstawienia. Nie jest to jednak ich jedyna motywacja. Uzależnione osoby odczuwają tzw. głód alkoholowy, czyli nieodpartą potrzebę picia. Potrafi ona całkowicie zdominować myśli i zachowanie alkoholika.

Im dłużej trwa okres nietrzeźwości, tym trudniej przerwać ciąg alkoholowy. Samodzielne odstawienie alkoholu może doprowadzić do powikłań stanowiących zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia osoby uzależnionej. Właśnie dlatego tak ważne jest, by przeprowadzić odtrucie pod opieką lekarzy i terapeutów.

Jak przerwać ciąg alkoholowy?

Skuteczne i jak najłagodniejsze przejście do stanu trzeźwości, to pierwszy krok do podjęcia walki o swoje zdrowie i życie. Ponieważ jednak organizm przyzwyczaja się do stałej obecności alkoholu we krwi, jego reakcja na nagłą zmianę może być bardzo gwałtowna. Pojawiają się wówczas następujące objawy:

  • przyspieszone bicie serca,
  • bóle i zawroty głowy,
  • nadmierna potliwość,
  • zaburzenia snu, koszmary,
  • stany lękowe,
  • nadmierna pobudliwość psychoruchowa,
  • mdłości, wymioty, biegunki,
  • urojenia,
  • agresja.

Złagodzenie tych objawów jest możliwe tylko przy stopniowym odtruwaniu, któremu towarzyszy podawanie odpowiednich płynów i leków. Dlatego przerywanie ciągu alkoholowego najbezpieczniej jest przechodzić pod kontrolą lekarską.

Tego rodzaju pomoc oferuje Ośrodek Terapii Uzależnień Spichlerz w Dobrzyniu nad Wisłą. Tutejsi lekarze przeprowadzają odtrucie stopniowo, cały czas kontrolując jego przebieg. Na bieżąco normują pracę serca i uzupełniają niedobory. Dzięki temu osobie uzależnionej łatwiej wrócić do stanu trzeźwości i podjąć dalszą walkę z nałogiem.