Beton, choć trwały, nie jest odporny na działanie wody i innych czynników. Z tego powodu warto go zabezpieczyć impregnatem. Czym różnią się różne rodzaje preparatów?
Dlaczego warto stosować impregnaty do betonu?
Impregnaty do betonu zabezpieczają materiał przed uszkodzeniami. Materiał ten ma porowatą strukturę. Ułatwia ona wsiąkanie wody. Skutkiem tego jest jego powolne niszczenie. Dotyczy to szczególnie elementów betonowych wystawionych na działanie czynników atmosferycznych takich jak deszcz i śnieg. Bezbarwne impregnaty mogą zastąpić pigmenty do betonu. Oprócz ochrony nadają konstrukcji estetycznego wyglądu.
Wykorzystanie impregnatu nie ogranicza się wyłącznie do zewnętrznych elementów. Dzięki nim można zabezpieczyć również podatne na zabrudzenia betonowe schody lub parapety. Co więcej, tego typu preparaty ułatwiają usuwanie już powstałych zanieczyszczeń. Sprawdzają się więc także w przydomowym ogrodzie lub na działce. Dzięki impregnatowi łatwiej jest wyczyścić np. grill z sadzy.
Jakie jeszcze korzyści daje impregnacja betonu?
Zaletą impregnatów do betonu jest m.in. redukcja ich pylenia. Dzięki nim materiał jest także bardziej odporny na ścieranie. Niektóre preparaty umożliwiają również usuwanie drobnych pęknięć. W ten sposób można zapobiec ich powiększaniu się, a w dłużej perspektywie konieczności wymiany betonowej powierzchni.
Impregnaty poprawiają ponadto wygląd betonu. Dotyczy to produktów z dodatkiem pigmentu. Dostępne są w różnych kolorach. W ten sposób czysto użytkowe elementy konstrukcji stają się ozdobą ganku, wnętrza domu lub ogrodu. Beton można pokryć zarówno matowym, jak i połyskliwym pigmentem.
Jakie są rodzaje impregnatów do betonu?
Impregnaty do betonu dzielą się na powłokowe i penetrujące. Pierwszy typ zabezpiecza materiał przed powstawaniem zanieczyszczeń i ułatwia pielęgnację. Produkty penetrujące mają właściwości hydrofobowe, czyli chronią beton przed wchłanianiem wilgoci.
Przed zakupem warto też zwrócić uwagę na skład chemiczny impregnatu. Niektóre z nich mają dodatki polimerowe. To właśnie one odpowiadają redukcję pęknięć w strukturze betonu.